Να μην τριτώσει το κακό με τις… απαράδεκτες διαιτησίες

Ο Άρης την περασμένη σεζόν είχε δύο πολύ άσχημες εμπειρίες στα δύο εκτός έδρας ντέρμπι κόντρα στον Ολυμπιακό…

Όπως πέρυσι (2021/22), έτσι και φέτος (2022/23), η αντιμετώπιση της διαιτησίας απέναντι στον Άρη είναι κάκιστη. Με αυτό που λέμε, δεν σημαίνει πως οι όποιες αγωνιστικές αδυναμίες του Άρη “κρύβονται” κάτω από το… χαλάκι, αλλά υπάρχουν εξόφθαλμα διαιτητικά λάθη σε βάρος των “κιτρίνων”. Κάτι τέτοιο συνέβη -και- στο τελευταίο ντέρμπι κόντρα στον ΠΑΟΚ (σ.σ. δεν ήταν ικανοποιητική η απόδοση των παικτών του Πάρντιου ωστόσο ήταν… κωμική η διαιτησία) και το ζητούμενο είναι να μην συνεχιστούν οι διαιτητικές “ανορθογραφίες” σε ένα ακόμη ντέρμπι, αυτό με τον Ολυμπιακό.

Απέναντι στους “ερυθρόλευκους”, ο Άρης είχε δύο πολύ κακές εμπειρίες στα περσινά εκτός έδρας ματς. Στο παιχνίδι της κανονικής διάρκειας (12/12/21), ο Μανούχος “ντύθηκε”… ΜVP για τον Ολυμπιακό και το VAR μάλλον δεν λειτουργούσε. Υπήρχαν φάσεις στο πρώτο ημίχρονο κατά το οποίο ο Άρης ζήτησε πέναλτι, όμως δεν δόθηκε ούτε μια παράβαση. Ενδεικτικό της απαράδεκτης διαιτησίας του Μανούχου ήταν πως δεν έδωσε καθαρό φάουλ υπέρ του Ιτούρμπε από τα αριστερά της μεγάλης περιοχής των γηπεδούχων, στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, φανερώνοντας, έτσι, πως δεν ήθελε να δημιουργηθεί κανένας πιθανός κίνδυνος για τον Ολυμπιακό, που μέχρι εκείνη την στιγμή ήταν στο 1-0 (σ.σ. αυτό ήταν και το τελικό σκορ).

Όσο για το δεύτερο ματς απέναντι στους “ερυθρόλευκους”, αυτό των πλέι οφ (13/3/22); Υπήρχε μια ακόμη απαράδεκτη διαιτησία.  Οι “κίτρινοι” αδικήθηκαν ξεκάθαρα, έχοντας κερδίσει ένα πέναλτι στην διάρκεια του ντέρμπι με τον Καμαρά, το οποίο… πήρε πίσω ο Μανούχος (έδειξε και κίτρινη στον Μαυριτανό για… θέατρο), με τον Έλληνα διαιτητή να “ανακαλύπτει” πέναλτι στο φινάλε του ντέρμπι υπέρ των Πειραιτών, δίνοντας, έτσι, την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να κάνει το 2-1. Φυσικά, ευθύνες είχε και ο Καραντώνης, που βρισκόταν στο VAR. Το θέμα, πλέον, είναι να μην υπάρχει και τρίτη σερί κακή διαιτησία για τον Άρη, σε εκτός έδρας ντέρμπι κόντρα στους Πειραιώτες… Αυτή την φορά θα υπάρχει ξένος διαιτητής, στην “μάχη” μεταξύ των δύο ομάδων, ο Ισραηλινός, Ρόι Ρεϊνσρέιμπερ.