Μπήκε… τέλος σε (σχεδόν) 400 λεπτά “ξηρασίας”

Τι έγινε για τον Άρη στον αγώνα με τον ΠΑΣ Γιάννινα

Ο Άρης επέστρεψε στις εκτός έδρας νίκες κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα και το τελευταίο “διπλό” πριν το ματς της Κυριακής, ήταν αυτό της 11ης Σεπτέμβρη απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης. Παράλληλα, με το θετικό αποτέλεσμα στους “Ζωσιμάδες”, οι “κίτρινοι” έβαλαν τέλος σε σχεδόν 400 λεπτά επιθετικής “ξηρασίας” σε ό,τι αφορά τα εκτός έδρας γκολ. Βέβαια, ο Άρης είχε σκοράρει απέναντι στον Ατρόμητο με τον Φαμπιάνο, αλλά το τέρμα του (κακώς) είχε ακυρωθεί.

“Επιστρέφουμε” στα όσα έγιναν την Κυριακή…Με το γκολ του Βραζιλιάνου, λοιπόν, απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα, στο 60′ του ματς, οι “κίτρινοι” σκόραραν σε εκτός έδρας αγώνα έπειτα από 393 λεπτά. Αυτό το διάστημα προκύπτει από το υπόλοιπο του αγώνα Αστέρας-Άρης μετά το 0-2, το σύνολο των λεπτών κόντρα σε Βόλο, Παναθηναϊκό και Ατρόμητο αλλά και τα λεπτά του παιχνιδιού με τον ΠΑΣ μέχρι να σκοράρει ο Φαμπιάνο.

Μετά το τέρμα του τελευταίου, ο Άρης πήρε… φορά και όχι μόνο “τελείωσε” με τα 393′ στα οποία δεν είχε σκοράρει εκτός έδρας (με την υποσημείωση πως… αναγκαστικά “μένουμε” στο τελικό αποτέλεσμα και όχι στο ότι σκόραρε ο Φαμπιάνο απέναντι στον Ατρόμητο, αφού το τέρμα δεν μέτρησε) αλλά “φιλοδώρησε” με ακόμη τρία τέρματα τους Ηπειρώτες.