Μπάσκετ Νεανίδων: Έμειναν από δυνάμεις στη δεύτερη παράταση

Η ομάδα Μπάσκετ Νεανίδων του Άρη ηττήθηκε από τον ΠΑΟΚ με 70-80 στη δεύτερη παράταση, στον πρώτο αγώνα των πλέι οφ της ημιτελικής φάσης του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ.

Μ’ αυτήν την ήττα οι «κιτρινόμαυρες» βρίσκονται στο 1-2 (μεταφέρθηκε το 1-1 της κανονικής περιόδου), με την πρόκριση να κρίνεται στις τρεις νίκες.

Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός. Ο Άρης προηγήθηκε 14-9 στην πρώτη περίοδο, το ημίχρονο έληξε ισόπαλο 29-29, ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενες πέρασαν με 39-42. Η κανονική διάρκεια έληξε 54-54 και οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να λύσουν τις διαφορές τους ούτε στην πρώτη παράταση (63-63). Στη δεύτερη ο Άρης προηγήθηκε με 69-63, αλλά έμεινε από δυνάμεις, χάνοντας και αρκετές αθλήτριες με πέντε φάουλ, με αποτέλεσμα το τελικό 70-80.

Τα δεκάλεπτα: 14-9,29-29, 39-42, 54-54 (κ.δ.), 63-63 (α’ παρ.), 70-80 (β’ παρ.)

ΑΡΗΣ (Συρόπουλος-Τσαμπούρη): Καρβουνιάδου 34(3), Κυρπιζλίδου 5, Παρακεντέ 1, Βαλαβάνη, Καλόγηρου 2, Κουμαντσιώτου 4, Ατζέμη, Παπαχρήστου 6, Δροσούνη 11, Βλάχου 3, Εφραιμίδου 4.

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης – Βασιλειάδης): Σοφιανάκου 15(3), Στεφανάκη Ε. 18(1), Γρηγορίου, Τόλη 20, Στεφανάκη Ι. 13(2), Τόγια 4, Κεσίδου 8(2), Σούμπαση, Πολύμερου 2.