Μπάσκετ Εφήβων: Εύκολη επικράτηση επί της ΧΑΝΘ

Η ομάδα Μπάσκετ Εφήβων του ¨Αρη κέρδισε με 50-36 της ΧΑΝΘ εκτός έδρας, σημειώνοντας την 5η νίκη σε οκτώ παιχνίδια στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΘ.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πλήρως ισορροπημένο (12-12) και για τις δυο ομάδες, ωστόσο στη δεύτερη περίοδο ο Άρης με επιμέρους σκορ 14-6, κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με διαφορά οκτώ πόντων (18-26).

Με την έναρξη του ημιχρόνου η ομάδα του Άρη έδειξε αποφασισμένη και ύστερα από πολύ καλή αμυντική λειτουργία, δεχόμενη μόνο πέντε πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, κατάφερε να φτάσει τη διαφορά στους 19 πόντους (23-42) και να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι το τέλος, παίρνοντας ακόμη μια νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 12-12, 18-26, 23-42, 36-50.

Διαιτητές: Σαρακινίδης, Κώνης

ΧΑΝΘ (Κοκκινόπουλος – Καπουσούζη): Σαρρής 4(1), Χαϊδεμένος, Γουκουνάκης 4(1), Επαμεινώνδας 5, Κυλαντονίδης, Χιτικούδης 8(2), Καρακύργιος 3(1), Τσιότρας, Γιαρένης, Σειραδάκης 4, Μιρκόπουλος 8, Καραγιάννης.

ΑΡΗΣ (Μήτσικας – Χατζής): Πιάρας, Τσαχτσίρας 4, Βασιλειάδης 2, Καραγιάννης 8, Σκουλαριώτης 8(1), Χαβαλές 9, Λαμπρόπουλος 8(1), Ζωΐδης, Κόγιος 2, Νάκος, Πανούδης, Γεροκώστας 9(1).