Μπαρτσελόνα: Τρομερή σύμπτωση στο πρώτο και στο τελευταίο της παιχνίδι στο Champions League

Η Μπαρτσελόνα ηττήθηκε από την Μονακό με 2-1, έχοντας δέκα παίκτες στο πρώτο της παιχνίδι στο Champions League. Η φοβερή σύμπτωση όμως είναι, πως και στο τελευταίο της ματς στη διοργάνωση, είχε τον ίδιο αριθμό παικτών και γνώρισε την ήττα από την Παρί Σεν Ζερμέν.

Την πρώτη της ήττα γνώρισε η Μπαρτσελόνα το βράδυ της Πέμπτης στο Champions League, στο εκτός έδρας ματς με την Μονακό. Μετά από πέντε χρόνια απουσίας από την διοργάνωση, οι Μονεγάσκοι πήραν μία μεγάλη νίκη, καθώς προηγήθηκαν στο πρώτο τέταρτο του αγώνα. Ο Λαμίν Γιαμάλ έκανε πάλι το θαύμα του ισοφαρίζοντας για την Μπαρτσελόνα, αλλά δεν κράτησε για πολύ, αφού το δεύτερο γκολ ήρθε από την Μονακό στο 71′.

Οι «μπλαουγκράνα» έμειναν από το δέκατο λεπτό με δέκα παίκτες, καθώς ο Έρικ Γκαρθία αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη για ανατροπή του Μιναμίνο. Κάπως έτσι ήταν το πρώτο παιχνίδι της Μπαρτσελόνα στο Champions League, έτσι ήταν όμως και το τελευταίο.

Τον περασμένο Απρίλιο, στα προημιτελικά της διοργάνωσης , αποκλείστηκε από την Παρί Σεν Ζερμέν , έχοντας μείνει πάλι με δέκα παίκτες, πάλι από το πρώτο ημίχρονο. Τότε ο Αραούχο, ήταν εκείνος που είχε δεχτεί την κάρτα που κανένας παίκτης δεν θέλει να δει και η ομάδα του υπέστη βαριά ήττα με 4-1, μέσα στην Βαρκελώνη. Το μόνο που διαφέρει σε αυτές τις δύο περιπτώσεις, είναι το σκορ και ο προπονητής της Μπαρτσελόνα, καθώς τότε στον πάγκο βρισκόταν ο Τσάβι.

Φυσικά πρόκειται για μία σύμπτωση, αλλά αυτά συμβαίνουν στο ποδόσφαιρο. Κάτι τέτοιο παραδέχτηκε και ο Χάνσι Φλικ, ο οποίος δήλωσε πως θα συνεχίσει να παλεύει και μετά από την πρώτη του ήττα, καθώς αυτά είναι φυσιολογικά για το άθλημα.

«Το παιχνίδι άλλαξε τελείως. Προσπαθήσαμε, αμυνθήκαμε με πάθος. Κάναμε κάποια λάθη αλλά προσπαθήσαμε να βάλουμε γκολ. Είχαμε κάποιες ευκαιρίες, αλλά άξιζαν τη νίκη. Χάσαμε, εντάξει, αλλά τώρα πρέπει να επιστρέψουμε πιο δυνατοί, να ανακάμψουμε. Υπάρχει ένα παιχνίδι την Κυριακή. Πρέπει να δώσουμε τον καλύτερό μας εαυτό, να παλέψουμε για την ομάδα. Χάσαμε αυτό το παιχνίδι, αλλά θα συνεχίσουμε να παλεύουμε».

«Είδαμε μια κόκκινη κάρτα στα πρώτα 10 λεπτά και αυτό άλλαξε τα πάντα. Αυτά είναι πράγματα που συμβαίνουν, πρέπει να το αποδεχτούμε, αλλά νομίζω ότι είμαστε δυνατοί για να παίξουμε στο Champions League. Απομένουν άλλα επτά και θα κερδίσουμε πολλά παιχνίδια και να πετύχουμε τους στόχους μας», πρόσθεσε ο Γερμανός προπονητής.