Μια… συνήθεια που πρέπει να “κόψει”

Αυτό που… επαναλαμβάνεται συνεχώς για τον Άρη κατά την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου των τελευταίων αγώνων

Δύο νίκες στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια μετράει ο Άρης στο πρωτάθλημα. Σε όλους τους αγώνες, πάντως, “εμφανίζεται” ένα ίδιο δεδομένο. Ποιο είναι αυτό; Οι “κίτρινοι” απέναντι σε Ολυμπιακό, Βόλο, ΑΕΚ και Ιωνικό, δέχτηκαν γκολ κατά την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου (σ.σ. βέβαια, απέναντι στους “ερυθρόλευκους” δεν έπρεπε να μετρήσει το τέρμα του Μασούρα, αφού η φάση ξεκίνησε από φάουλ στον Γκαρθία).

Η τελευταία φορά κατά την οποία ο Άρης δεν δέχτηκε τέρμα στο πρώτο μέρος, ήταν απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης, στις 11/9, σε ένα παιχνίδι στο οποίο είχε “έρθει” η νίκη με 0-2. Από τότε, σε όλα τα ματς έχει παραβιαστεί η εστία των “κιτρίνων” στο α’ ημίχρονο, κάτι που προφανώς δυσκολεύει το έργο τους στην διάρκεια των αγώνων. Καλό είναι, λοιπόν, να “κοπεί” αυτή η… κακή συνήθεια ο Άρης να δέχεται γκολ στο πρώτο μέρος. Ειδικά, όταν υπάρχει μπροστά ένα απαιτητικό ματς…

Ακολουθεί το δύσκολο ντέρμπι απέναντι στον Παναθηναϊκό, που εμφανίζεται ιδιαίτερα δυνατός μέσα στην έδρα του. Θα είναι σημαντικό ο Άρης να μην “αφήσει” τους “πράσινους” να κάνουν το παιχνίδι τους (πιθανότατα η ομάδα του Γιοβάνοβιτς να επιδιώξει να πιέσει από το ξεκίνημα του αγώνα), προκειμένου να είναι σε θέση να διεκδικήσει το πρώτο φετινό “διπλό” σε ντέρμπι.