Μια επαναλαμβανόμενη σύμπτωση που πρέπει να αλλάξει…

Αυτό που… απαγορεύεται να συμβεί στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ

Eνα ματς με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, είναι πάντα δύσκολο. Πόσο μάλλον, όταν η προετοιμασία έγινε μετ’ εμποδίων λόγω απουσιών. Ωστόσο, σίγουρα δεν είναι καθόλου “ωραίο” o Άρης να μπαίνει στο παιχνίδι κόντρα στο “τριφύλλι”, χάνοντας με 19-0 στο ξεκίνημα του αγώνα. Ήταν κάκιστη η “εκκίνηση” των “κιτρίνων” στον αγώνα με τον Παναθηναϊκό, κάτι που συνέβη και σε προηγούμενα ματς.

Για παράδειγμα, κόντρα στον Ιωνικό  η ομάδα του Καστρίτη ήταν πίσω στο σκορ με 22-12 στο πρώτο δεκάλεπτο και μετέπειτα “συνήλθε” για να “έρθει” το “διπλό” στην παράταση. Στο επόμενο ματς, αυτό με τον Κολοσσό, ξανά ο Άρης έκανε μη ικανοποιητική αρχή στο παιχνίδι και ήταν πίσω στο σκορ με 13-22 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στην συνέχεια οι “κίτρινοι” βελτιώθηκαν, αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα. Ακολούθησε το ματς με τον Προμηθέα, στο οποίο ο Άρης έχανε με 19-16 στο πρώτο δεκάλεπτο, αν και στο συγκεκριμένο παιχνίδι υπήρχε ο “αστερίσκος” των πολλών βολών που πήραν οι Πατρινοί (12 βολές το σύνολο του Χριστόπουλου στο α’ δεκάλεπτο).

Σε κάθε περίπτωση, στα τελευταία ματς διαπιστώνεται πως ο Άρης δεν μπαίνει καλά στα παιχνίδια και δεν αποδίδει βάσει των δυνατοτήτων του στο α’ δεκάλεπτο. Αυτό έχει γίνει μια… επαναλαμβανόμενη σύμπτωση στους τελευταίους αγώνες. Και προφανώς, είναι κάτι που θα πρέπει να “αλλάξει” άμεσα. “Έρχεται” το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ και ο Άρης καλείται να ξεκινήσει… φορτσάτος στο ντέρμπι -και σίγουρα να μην θυμίζει την ομάδα που το τελευταίο διάστημα ξεκινάει νωθρά στο πρώτο δεκάλεπτο- βάζοντας τις βάσεις για την νίκη.