Μείωσε τη διαφορά στους 9 αλλά θέλει πολλά περισσότερα για να ελπίζει

Ο Ντε Τζούλιους (18π.) προσπαθεί μόνος του να κρατήσει τον Άρη στη διεκδίκηση της νίκης

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Νέλσον να ευστοχεί σε δύο διαδοχικά σουτ από τη περιφέρεια και να κάνει το 49-30 με τη διαφορά να πλησιάζει τους 20. Ο Άρης προσπάθησε να μειώσει αλλά ένα ακόμα εύστοχο τρίποντο του Νέλσον από τα 8.5 μέτρα διατήρησε τη διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων (54-35) στο 23′.

Οι Ροδίτες μέχρι αυτό το σημείο σούταραν με 50% (7/14) έξω από τη γραμμή του τριπόντου. Ο Χατζηδάκης πέτυχε τον 7ο πόντο του, ο Τολιόπουλος κέρδισε δύο βολές και έτσι ο κόουτς Σιγάλας κάλεσε τάιμ-άουτ με 4:42 να απομένουν για τη περίοδο. Ο αρχηγός του Άρη έκανε το 2/2 και μείωσε στους 11 (54-43).

Ο ομόλογός του στον Κολοσσό, Μπιλλής, έδωσε την απάντηση με έμμεσο τρίποντο μετά από επιθετικό ριμπάουντ. Ο Ντε Τζούλιους με τον ίδιο τρόπο έφτασε τους 13 προσπαθώντας να κρατήσει τον Άρη στο παιχνίδι αλλά η περιφερειακή άμυνα των κιτρίνων επέτρεψε στον Πετρόπουλο να σκοράρει από μακριά και να διατηρήσει το +14 για την ομάδα του.

Ο Ντε Τζούλιους με ένα ακόμα καλάθι και φάουλ έφερε τη διαφορά για πρώτη φορά μετά από ώρα σε μονοψήφια επίπεδα. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να σκοράρουν εκατέρωθεν με το δεκάλεπτο να τελειώνει με πέντε σερί πόντους του Νόλεϊ και το σκορ στο 67-58.