Ματσάρα στο χιονισμένο ντέρμπι του Αμβούργου

Από δύο γκολ σε κάθε ένα ημίχρονο για Ζανκτ Πάουλι και Αμβούργο διαμόρφωσαν το τελικό 2-2 στο ντέρμπι του Αμβούργου.

Οι γηπεδούχοι σε καταπληκτική ατμόσφαιρα από τους οπαδούς και των δύο ομάδων άνοιξαν το σκορ στο 15ο λεπτό με πολύ ωραίο γυριστό σουτ στην κίνηση του Ιρβάιν. Για να κάνουν το 2-0 με απίθανο γκολ blooper του τερματοφύλακα Φερνάντες και με αρκετή δόση ευθύνης και του αμυντικού Ράμος.

Η χιόπτωση έγινε πολύ έντονη κατά το δεύτερο μέρος με τις δύο ομάδες να παλεύουν να σταθούν όρθιες στο γήπεδο. Αυτό όμως δεν εμπόδισε το Αμβούργο να βρει δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά και να ισοφαρίσει το παιχνίδι σε 2-2.

Αρχικά ο πρώτος σκόρερ της ομάδας Γκλάτσελ έκανε το 2-1 με προβολή στο 58ο λεπτό με τον Βαλ να τον χάνει εντελώς στο μαρκάρισμά του και από σέντρα του Ντομπέ από αριστερά, ο Φεράι έβαλε “πλάτη” τον Μετς και με ωραίο σουτ έκανε το 2-2 στο 60′.

Οι γηπεδούχοι πάλεψαν να βρουν το γκολ της νίκης μέχρι το τέλος, αλλά δεν τα κατάφερε και το ντέρμπι της πόλης του Αμβούργου τελείωσε ισόπαλο 2-2 με τις δύο ομάδες να παίρνουν από έναν βαθμό.