Mατσάρα (4-3) με νικήτρια την Σίτι

Οι Αγγλοι νίκησαν την Ρεάλ Μαδρίτης

Μάντσεστερ Σίτι και Ρεάλ Μαδρίτης διασταύρωσαν τα ξίφη τους στο Έτιχαντ για τον πρώτο ημιτελικό του Champions League. Και όπως αναμενόταν, ήταν μια πραγματική… τιτανομαχία.

Σε ένα απίθανο ματς με εκρηκτικό ρυθμό από την αρχή ως το τέλος, οι Αγγλοι πήραν σπουδαία νίκη με 4-3 και απέκτησαν προβάδισμα για την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του Champions League ενόψει της ρεβάνς στη Μαδρίτη (4/5).

Η Σίτι πραγματοποίησε τρομερό ξεκίνημα σκοράροντας δις μέσα σε 11 λεπτά με τους Ντε Μπρόινε και Ζεσούς, με τον Μπενζεμά να μειώνει στο 33′. Στο δεύτερο 45λεπτο ο Φόντεν έκανε το 3-1 στο 53′, αλλά ο Βινίσιους απάντησε στο 55′. Η Σίτι αντέδρασε, με τον Σίλβα να σημειώνει το 4-2 στο 74′ και τον Μπενζεμά με πέναλτι να διαμορφώνει το τελικό 4-3 στο 82′.