Ροή ειδήσεων

Μάγος Μανού, τους έκλεισε το σπίτι!

Λήξη του αγώνα στο γήπεδο της Τούμπας με τον Μανού Γκαρθία να πετυχαίνει το γκόλ και να φέρνει τους τρείς βαθμούς στη κιτρινόμαυρη πλευρά της πόλης.

Όλα πήγαν καλά απόψε στη Θεσσαλονίκη, καθώς ο Άρης κατάφερε και κέρδισε τον συμπολίτη του μέσα στο ίδιο του το σπίτι.

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα ο Άρης σπατάλησε τις προϋποθέσεις που είχε, με καλύτερο παράδειγμα μία αντεπίθεση στην οποία ο Μορόν άργησε να σπάσει τη μπάλα ενώ ο Άρης βγήκε με υπεραριθμία, τέσσερις εναντίον τριών.

Πολύ καλή στιγμή είχαν οι κιτρινόμαυροι και με τον Ντιαντί, ο οποίος έπιασε ένα σουτ με το αριστερό λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή και ανάγκασε τον Κοτάρσκι σε δύσκολη επέμβαση. Η μεγάλη ατυχία του Άρη όμως είναι ο τραυματισμός του Βέλεθ, ο οποίος αντικαταστάθηκε από τον Ρόουζ.

Από την άλλη η ομάδα είχε τα θέματα της πίσω, με τον Κωνσταντέλια να χάνει δύο ευκαιρίες μέσα στην περιοχή του Κουέστα και τον ΠΑΟΚ να έχει και δοκάρι με τον Τισουντάλι.

Μετά την ανάπαυλα, οι κίτρινοι βγήκαν πολύ επιθετικά και είχαν την πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος με τον Ντιαντί να εκτελεί από αριστερά και τον Κοτάρσκι να είναι σε ετοιμότητα.

Στο 57′ νέα τεράστια ευκαιρία για τον Άρη. Ο Ντιαντί έκανε ωραία ενέργεια και γύρισμα ο Μορόν μπήκε στη φάση και ο Κοτάρσκι απέκρουσε ενστικτωδώς!

Στο 63 ο… μάγος Μάνου Γκαρθία άνοιξε το σκορ για τον Άρη. Ο Ισπανός πέρασε δύο παίκτες από τα πλάγια, μπήκε διαγώνια στη μικρή περιοχή και εκεί που όλοι θα έδιναν πάσα εκτέλεσε στη κλειστή γωνία του Κοτάρσκι με εξωτερικό φάλτσο για το 0-1 των κιτρινόμαυρων.

Από εκεί και πέρα ο αντίπαλος προσπάθησε να απειλήσει χωρίς όμως να ανησυχήσει ιδιαίτερα τον Κουέστα, εκτός από το 85ο λεπτό όπου ο Μπάμπα μόνος του απέναντι από τον τερματοφύλακα του Άρη έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και άουτ.