Μαγικός Μορόν και ο Άρης στην κορυφή!

Η νίκη του Άρη επί της Λαμίας (2-0) τον τοποθετεί στη πρώτη θέση της βαθμολογίας!

Στο τρίτο μόλις λεπτό του αγώνα, ο Άρης κέρδισε ένα φάουλ από τη δεξιά μεριά του γηπέδου με τον Μόντσου να το εκτελεί με σέντρα και τον Μορόν να πετάγεται ψηλά στον αέρα και να τρυπά τα δίχτυα του Κόστιτς με το κεφάλι ανοίγοντας το σκορ.

Στο 25ο λεπτό η Λαμία έκανε τη πρώτη της καλή ευκαιρία με τον Γκουιντό να παίρνει τη μπάλα μέσα στη μεγάλη περιοχή, να αποφεύγει τους παίκτες του Άρη και να κάνει ένα τελείωμα με το αριστερό, το οποίο κατέληξε λίγα εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κουέστα.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Σαραμαντάς δέχεται τη πρώτη κίτρινη του αγώνα έπειτα από ένα φάουλ πάνω στον Ντιαντί.

Στο 45ο λεπτό ο Άρης έβαλε το δεύτερό του τέρμα, με τον περσινό πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος να κάνει αυτό που ξέρει καλύτερα και να βάζει τη μπάλα στο πλεκτό. Ο Μορόν σήμερα είναι εξαιρετικός και πραγματοποιεί το δικό του σόου!

Γενικότερα το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης χαρακτηρίστηκε από την έντονη πίεση του Άρη και τις ωραίες ενέργειες των παικτών του, με τη Λαμία να δυσκολεύεται να αντιδράσει και να έχει τη μπάλα ελάχιστα στα πόδια της. Ο Άρης μπήκε ορεξάτος, τρέχει, δημιουργεί και αυτό φαίνεται να ανταμείβεται και στο σκόρ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η κατάσταση δεν άλλαξε, ο Άρης έπαιξε με τη μπάλα στα πόδια και η Λαμία δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Στο 49ο λεπτό, έπειτα από ενέργεια του Μορόν, ο ισπανός δέχθηκε μαρκάρισμα από τον Κορνέζο, με τον Ζαμπαλά να δίνει αρχικά πέναλτι για τους κιτρινόμαυρους. Ωστόσο έπειτα από παρέμβαση του VAR, ο διαιτητής κλήθηκε να δει τη φάση και έπειτα άλλαξε την απόφασή του.

Στο 75ο λεπτό ο ρέφερι ακύρωσε ένα γκολ του Μορόν ως οφσάιντ, στερώντας του το χατ τρικ.

Ο Άρης ήταν ουσιαστικός και αποφασιστικός στις κινήσεις του, χωρίς παραμικρή φλυαρία και έτσι τοποθετείται στη πρώτη θέση του πρωταθλήματος.