Ξύπνησε αργά, ήταν κακή η διαιτησία και τελικά… ήττα

Ο Άρης έχασε με 84-81 από την Λάρισα

Σε ένα ματς ειδικών συνθηκών λόγω της μεγάλης αποχής από την αγωνιστική δράση, ο Άρης ηττήθηκε εκτός έδρας από την Λάρισα με 84-81. Οι “κίτρινοι” “γύρισαν” το ματς, είχαν την ευκαιρία να πάρουν το παιχνίδι αλλά στο τελευταίο λεπτό όλα άλλαξαν και οι γηπεδούχοι πήραν -πάλι- το προβάδισμα. Ο Καμάρας αστόχησε σε τρίποντο στην τελευταία φάση, με το σύνολο του Καστρίτη να έχει παράπονα για ουκ ολίγες φάσεις όσον αφορά την διαιτησία.

Ο αγώνας ξεκίνησε με έναν Άρη αρκετά σφιγμένο, με αρκετά κενά στην άμυνα, που έδωσαν προβάδισμα +8 από νωρίς για την Λάρισα, σε συνδυασμό με φάουλ κι άλλες τεχνικές παραβιάσεις.

Με time out και συμβουλές του Γιάννη Καστρίτη, ο Άρης άρχισε να αντιδρά και να πιέζει περισσότερο στην αμυντική γραμμή, εμπόδισε προσπάθειες της Λάρισας και μέχρι την αρχή του 2ου δεκαλέπτου, η διαφορά μειώθηκε στους +4.

Ενώ οι κιτρινόμαυροι κατάφεραν να διατηρήσουν την ισορροπία στις διαφορές του σκορ, ένα επιθετικό «ξέσπασμα» των Λαρισαίων στο 6ο λεπτό, έφτασε την διαφορά στην μεγαλύτερη απόλυξη της βαθμολογίας στον αγώνα μέχρι εκείνη την στιγμή (33-23), με την βοήθεια καρφώματος και ενός γκολ-φάουλ αμέσως μετά.

Ένα λεπτό χρειάστηκε ο Άρης για ανακάμψει, με τρίποντο του Σιδηροηλία (33-26) και με φάουλ πάνω στην διείσδυση του Κάουαν, η ομάδα πλησιάζει του γηπεδούχους (33-28).

Με τον Κάουαν και τον Σιδηροηλία πρωταγωνιστές στην προσπάθεια των φιλοξενούμενων να ξεπεράσουν την απόσταση που επιχειρεί να δημιουργήσει η Λάρισα, φτάνουν το σκορ σε 33-30, χωρίς τα φάουλ να λείπουν.

Ο Τζέιμς Κέλι καταφέρνει να κερδίσει για μία ακόμη φορά τα βλέμματα, με 11 ριμπάουντ πριν καν λήξει το πρώτο ημίχρονο, με τα 4 να είναι επιθετικά!

Το δεύτερο δεκάλεπτο έληξε με τον Άρη πιο δυναμικό, πιο τολμηρό να δημιουργήσει καταστάσεις, χωρίς, όμως, να καταφέρνει να ξεπεράσει την Λάρισα ακόμα (45-41).

Το τρίτο δεκάλεπτο διακρίνεται για τις βεβιασμένες επιθέσεις και από τις δύο ομάδες, για τον Άρης χωρίς τις τελικές που επεδίωκε να πετύχει για να βρεθεί μπροστά στον βαθμολογικό πίνακα (63-56).

Ο Σιδηροηλίας ξεκινά το τελευταίο δεκάλεπτο με τρίποντο, μειώνοντας στους +7, ενώ ο ίδιος έχει σκοράρει και τα δύο τρίποντα που επιχείρησε σε όλο το παιχνίδι.

O Κέλι ξεσπάει εκ μέρους της ομάδας του, έχοντας πετύχει 10 πόντους και 12 ριμπάουντ με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα (!!), ενώ με το πείσμα της ομάδας, γύρισε την αναμέτρηση ανάποδα στα μέσα του τελευταίου μέρους (73-70).

Μάλιστα, ο Άρης πέτυχε τους διπλάσιους πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο, με 7 να έχει σκοράρει η Λάρισα, ενώ με την υπερπροσπάθεια του, ο Άρης πέτυχε 15.

Ο Κάουαν με κρίσιμο λέι απ, φτάνει τον αγώνα στον πόντο, με τα τελευταία 3 λεπτά να είναι ιδιαίτερα κρίσιμα (73-72).

Συνεργασία του Κάουαν με τον Κέλι δεν πρόσφεραν μόνο ένα φοβερό κάρφωμα και το σκορ στην ισοπαλία (79-79), αλλά και τον Άρη τον έφερε στην πορεία του νικητή.

Ο Κέλι χάνει τις βολές που θα έφερναν 2 εύκολους πόντους στον Άρη και το σκορ παραμένει (82-79), μετά το σκοράρισμα του τριπόντου από την Λάρισα. Σαν από μηχανής Θεός, ο Γουίλιαμς πετυχαίνει ανάποδο λέι απ και πιέζει τους γηπεδούχους στον πόντο (82-81).

Ένα ατυχές τρίποντο από την πλευρά των γηπεδούχων και τελικές βολές του Μούντι, έδωσαν την νίκη στην Λάρισα, με 84-81, με έναν όμως Άρη, που έδειξε με την αγωνιστικότητα του, τι αξίζει.