Ξιφασκία: Κυπελλούχος Νέων Ανδρών ο Θωμάς Αβραάμ Γρόλλιος! (pics)

Με μια σημαντική διάκριση ξεκίνησε η νέα σεζόν για το τμήμα ξιφασκίας του ΑΣ Άρης, καθώς ο Θωμάς Αβραάμ Γρόλλιος αναδείχθηκε κυπελλούχος στη κατηγορία Νέων Ανδρών.

Αναλυτικά, η ενημέρωση του ΑΣ Άρης αναφέρει:

Έναρξη της αγωνιστικής σεζόν 2024-2025 για την Ξιφασκία, με το 1ο Κύπελλο Σπάθης Νέων Ανδρών, το οποίο διεξήχθη στο ΟΑΚΑ και ο Άρης για μία ακόμη φορά είχε δύο αθλητές του στην 8άδα. Ο Θωμάς Αβραάμ Γρόλλιος κατέκτησε το Κύπελλο.

Ο Θωμάς Γρόλλιος κατέκτησε το 1ο Κύπελλο Ελλάδας στην κατηγορία U20, παρότι είναι 16 ετών, ενώ ο Γκυ Λεωτόν, και αυτός με δύο ακόμη έτη στην συγκεκριμένη κατηγορία, κατετάγη 8ος. . Αξίζει να σημειωθεί ότι πέρυσι, όντας στην Γ’ Λυκείου και παράλληλα αφοσιωμένος στην προετοιμασία του για τις εισαγωγικές εξετάσεις, πέτυχε στην Πανεπιστημιακή Σχολή που επιθυμούσε και μάλιστα δίχως να κάνει χρήση του προνομίου, λόγω των αθλητικών του επιδόσεων.

Στους ίδιους αγώνες ο Άρης είχε ακόμη τρεις αθλητές και πιο συγκεκριμένα τον Λάζαρο Λεωτόν, ο οποίος κατάλαβε την 11η θέση, αποδεικνύοντας ότι επανέρχεται δυναμικά, τον Ευθύμιο Γιακουστίδη που ήταν 20ος και πολύ άνετος στο παιχνίδι του και τέλος τον Μάριο Αγγελόπουλο, τον βενιαμίν στην κατηγορία, ο οποίος με πολύ «όρεξη» χτίζει το μέλλον του.

Τους αθλητές μας προετοίμασαν και ενίσχυσαν στους αγώνες οι Γεώργιος Τσουρούτας και Παναγιώτης Τεληπορανίδης.

Οι προπονήσεις όλων των αγωνιστικών τμημάτων συνεχίζονται καθημερινά στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο, με επόμενη αγωνιστική υποχρέωση το Κύπελλο Σπάθης Εφήβων-Νεανίδων, Παίδων-Κορασίδων και Ανάπτυξης, το οποίο θα διεξαχθεί στα Ιωάννινα στις 5 και 6 Οκτωβρίου.