Μπάσκετ

Ξεπουπούλιασμα…

Ο Άρης ήταν φανερά ανώτερος του ΠΑΟΚ και κέρδισε με 77-63. Χάρελ και Τολιόπουλος από 21 και 20 πόντους αντίστοιχα

Ως το 20′ ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να… κοντράρει τον Άρη και ήταν στο -4. Στο δεύτερο μέρος, όλα άλλαξαν. Οι “κίτρινοι” φόρτσαραν, πάτησαν γκάζι, έδειξαν πως είναι πολύ καλύτερη ομάδα και στην τελευταία περίοδο είχαν διψήφια διαφορά πόντων. Τελικά, το ματς έληξε 77-63, με τους παίκτες του Καστρίτη να πανηγυρίζουν ακόμη μια σημαντική νίκη, αυτή την φορά στην Ελλάδα.

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Άρης προηγήθηκε με 11-10 ενώ ακολούθησε το 11-16. Ο Σόουζα μείωσε σε 15-16, ο Τολιόπουλος έκανε το 17-16 ενώ στο 8′ η ομάδα του Καστρίτη κέρδιζε με 22-18. To πρώτο δεκάλεπτο έληξε 24-22 και πρώτοι σκόρερ του Άρη ήταν οι Μποχωρίδης και Τολιόπουλος, που είχαν από 7 πόντους.

Με τρίποντο του Σανόγκο έγινε το 27-22, με τον ίδιο τρόπο σκόραρε και ο Χάρελ για το 30-26 ενώ ο τελευταίος διαμόρφωσε το 34-31. Σε εκείνο το σημείο ο Χάρελ ήδη είχε φτάσει τους 13 πόντους. Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο -1 (36-35, με τον ΜακΝις να έχει 10 πόντους). Το ημίχρονο τελείωσε με 40-36.

Oι δυο ομάδες δυσκολευόταν να σκοράρουν στην τρίτη περίοδο (45-40 στο 24′) ενώ ο Μποχωρίδης “χτύπησε” για τρεις (48-42). Ο Μπάνκστον έκανε απίθανο κάρφωμα (51-44), ο Χάρελ έκανε πολύ ωραία ενέργεια για το 56-49 ενώ ακολούθησε νέο κάρφωμα από τον Μπάνκστον (58-49 στο 29′). Στο 30′ το σκορ ήταν 58-51.

Ο Άρης πήρε αέρα 12 πόντων (63-51) στο 32′, o ΠΑΟΚ μείωσε σε 63-55 ενώ το 65-55 έγινε από τον Τολιόπουλο. Στην συνέχεια αντί για επιθετικό φάουλ από τον Σχίζα, υπήρχε διαιτητική εφεύρεση με αμυντικό φάουλ του Μποχωρίδη και η διαφορά του Άρη παρέμεινε στο +10 (66-56) στο 36′. O Tολιόπουλος έκανε το 69-58 σε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο ενώ μετά έκανε και το 72-58 (37′), δίνοντας ουσιαστικά την χαριστική βολή στον ΠΑΟΚ. Με μια βολή του Έλληνα παίκτη έγινε και το 73-59 και το ματς τελείωσε με 77-63.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-22, 40-36, 58-51, 77-63