Κέλι: Το κομβικό δίποντο και η… καλύτερη προετοιμασία εν όψει ντέρμπι

Η παρουσία του Αμερικανού στο ματς με το Περιστέρι και… ο ΠΑΟΚ

Έχοντας να αγωνιστεί περισσότερο από δύο μήνες, προφανώς ο Τζέιμς Κέλι ήταν δύσκολο απέναντι στο Περιστέρι να θυμίσει -σε απόλυτο βαθμό- τον παίκτη που… βλέπαμε πριν αναχωρήσει για τις ΗΠΑ, στις αρχές του Φλεβάρη για το οικογενειακό πρόβλημα με την μητέρα του. Ο Αμερικανός έκανε την πρώτη του προπόνηση την Τετάρτη και ως εκ τούτου μεσολάβησε πολύ μικρό χρονικό διάστημα μέχρι το ματς κόντρα στο Περιστέρι. Στο οποίο ο Αμερικανός είχε 8 πόντους και 7 ριμπάουντ σε 21 λεπτά συμμετοχής. Ένα καλάθι από αυτά που πέτυχε, πάντως, ήταν κομβικό. Ο Κέλι ήταν αυτός που διαμόρφωσε το 62-65, με όμορφη κίνηση.

Στο τελευταίο λεπτό, το Περιστέρι έκανε την… αντεπίθεσή του προκειμένου να “κλέψει” την νίκη και ο Αμερικανός φρόντισε να βάλει το… λιθαράκι του για το “διπλό” στην Αθήνα, με το δίποντο στα 36” πριν την λήξη του αγώνα. Κόντρα στον ΠΑΟΚ, ο Κέλι αναμένεται να είναι… καλύτερα προετοιμασμένος, με την έννοια πως θα έχει κι άλλες προπονήσεις προκειμένου να ανεβάσει ρυθμούς και να “παρουσιάσει” στοιχεία από το αδιαμφισβήτητο ταλέντο του, στο ματς της Τετάρτης. Στο οποίο, ο Άρης θα χρειαστεί τον καλό Κέλι, που είναι ικανός να αλλάξει τις ισορροπίες οποιουδήποτε αγώνα.