Kάκιστος στο πρώτο, πάλεψε με «10» αλλά δεν ήταν αρκετό (1-0)

Ο Άρης ήταν καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο, “έφτιαξε” ευκαιρίες όμως έχασε από τον Παναθηναϊκό, που -μεταξύ άλλων- εκμεταλλεύτηκε την κάκιστη αντίδραση του Καμαρά ο οποίος άφησε την ομάδα του Μπούργος με 10 παίκτες

Φεύγει από την Λεωφόρο με άδεια χέρια… Ο Άρης έχασε από τον Παναθηναϊκό με 1-0, σε ένα ματς στο οποίο ήταν καλύτερος όταν έμεινε με 10 παίκτες. Το πρώτο ημίχρονο ήταν κάκιστο για τους “κίτρινους”, που είχαν και την ανόητη αποβολή του Καμαρά ο οποίος άφησε την ομάδα με 10 παίκτες. Στην επανάληψη, η ομάδα του Μπούργος ανέβασε στροφές αλλά δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει. Οι “κίτρινοι” ζήτησαν πέναλτι σε χέρι που έκανε ο Βέλεθ, όμως διαιτητής και VAR δεν είδαν παράβαση.

1-0 ο Παναθηναϊκός και τραγική αντίδραση από Καμαρά που αποβλήθηκε

Η πρώτη τελική στο παιχνίδι έγινε από πλευράς Άρη. Στο 2′ ο Γκάμα σούταρε όμως η μπάλα έφυγε άουτ. Ακολούθησαν σέντρες από τους παίκτες του Παναθηναϊκού, που δεν ανησύχησαν τον Κουέστα. Στο 10′ ο Άρης κέρδισε φάουλ από τα αριστερά, ο Βέλεθ σέντραρε και στην εξέλιξη της φάσης ο Μπρινιόλι μπλόκαρε. Το 15λεπτο κύλησε δίχως κάποια αξιόλογη φάση ενώ στο 20′ ο Παναθηναϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Παλάσιος είχε δοκάρι και μετέπειτα το σουτ του Αιτόρ έφυγε άουτ. Στο 25′ ο Κουέστα μπλόκαρε σουτ του Πέρεθ και στο 26′ οι “πράσινοι” άνοιξαν το σκορ.

Υπήρξε κακή αντίδραση στην άμυνα του Άρη μετά από εκτέλεση φάουλ και ο Σένκεφελντ με κεφαλιά
“έγραψε” το 1-0 δίχως να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στον πορτιέρο των “κιτρίνων”. Γενικότερα, στο πρώτο ημίωρο ο Άρης δεν μπορούσε να δημιουργήσει κινδύνους για τον Παναθηναϊκό ενώ και αμυντικά, κυρίως από τα άκρα, υπήρχαν προβλήματα.

Στο 31′ ο Ιτούρμπε πήρε την θέση του Σάσα ενώ στο 37′ την κεφαλιά του Βέλεθ μπλόκαρε με ευκολία ο Κουέστα, σε φάση στην οποία ο παίκτης των γηπεδούχων ήταν σε θέση οφσάιντ. Προς το τέλος του ημιχρόνου υπήρξε λανθασμένη αντίδραση από τον Καμαρά, που άφησε” τον Άρη με 10 παίκτες. Αρχικά δέχτηκε κίτρινη, συνέχισε να είναι ιδιαίτερα εκνευρισμένος και μετά λανθασμένα έκανε φάουλ στον Βιφιαφάνες με αποτέλεσμα να αποβληθεί.

Καλύτερος ο Άρης με 10 παίκτες, έκανε ευκαιρίες και ζήτησε πέναλτι

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Γιοβάνοβιτς προσπαθούσε να πιέσει και ο Μπράμπετς έκοψε τον Αιτόρ που επιδίωξε να γίνει απειλητικός. Στο 54′ ο Άρης έχασε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία στο ματς. Έπειτα από πάσες των παικτών των “κιτρίνων”, ο Γκάνεα βρέθηκε στα αριστερά, πήρε την μπάλα και σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 56′ η ομάδα του Μπούργος έχασε κι άλλη ευκαιρία. Ο Ιτούρμπε από τα δεξιά γύρισε την μπάλα, στην πορεία της βρέθηκε ο Μαντσίνι που άπλωσε το πόδι όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπρινιόλι.

Λίγα λεπτά μετά, ο Αργεντινός βρέθηκε στην περιοχή, σούταρε και η μπάλα “πήγε” στο χέρι του Βέλεθ. Υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες (από τους παίκτες του Μπούργος) για πέναλτι υπέρ του Άρη αλλά ο διαιτητής δεν συγκινήθηκε και το ματς συνεχίστηκε.  Πάλμα και Εντιαγέ είχαν πάρει την θέση των Ντουκουρέ και Γκάμα, με τον Άρη να εμφανίζεται πολύ καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο παρά το γεγονός πως έπαιζε με 10 παίκτες.

Ο Ιτούρμπε κέρδισε φάουλ από τα δεξιά σε καλή θέση στο 68′, όμως η φάση πέρασε ανεκμετάλλευτη. Στο 69′ ο Παλάσιος σούταρε αλλά δεν κατάφερε να βρει στόχο και ακολούθησε ένταση μεταξύ των παικτών ενώ έπεσαν και κάποια αντικείμενα από την “πράσινη” εξέδρα. Ο Πάλμα σούταρε εκτός περιοχής στο 71′ και ο Μπρινιόλι μπλόκαρε. Ο Ιτούρμπε ήταν αρκετά κινητικός και προσπαθούσε να “ανεβάσει” τον Άρη, στο 84′ ο Σούντγκρεν αντικατέστησε τον Γκάνεα που ζήτησε αλλαγή ενώ ο Γκαρσία πήρε την θέση του Μαντσίνι. Δεν άλλαξε κάτι στη συνέχεια και ο Άρης ηττήθηκε.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Γκατσίνοβιτς (30′ Αλεξανδρόπουλος), Βιγιαφάνιες (81′ Βιτάλ), Αϊτόρ (89′ Χατζηγιοβάνης), Παλάσιος (81′ Κουρμπέλης), Ιωαννίδης (88′ Καρλίτος)

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Εμπακατά, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Γκάνεα (84′ Σούντγκρεν), Σάσα (31′ Ιτούρμπε), Ντουκουρέ (62′ Πάλμα), Μαντσίνι (84′ Γκαρσία), Γκάμα (62′ Εντιαγέ), Ματίγια, Καμαρά