Η “ακτινογραφία” του… περσινού Σίλβα

Με αφορμή το ότι ο Πορτογάλος αναμένεται να επιστρέψει στον Άρη, ας δούμε τι έκανε με τα κιτρινόμαυρα κατά την σεζόν 2020/21

Mετά από ένα “διάλειμμα” λόγω της παρουσίας του στην Νότιγχαμ, ο Σάντε Σίλβα αναμένεται να ντυθεί και πάλι στα κιτρινόμαυρα έπειτα από την προφορική συμφωνία που υπάρχει μαζί του. Ο Πορτογάλος έδειξε τα πλεονεκτήματα αλλά και τα μειονεκτήματα του την περσινή σεζόν, κατά την πρώτη του θητεία στον Άρη. Ας δούμε -μέσα από νούμερα- την “ακτινογραφία” του… περσινού Σίλβα.

Ο 24χρονος ποδοσφαιριστής, που ξεχωρίζει για την ταχύτητά του, την περασμένη αγωνιστική χρονιά (2020/21) έπαιξε σε 29 αγώνες στο πρωτάθλημα (κανονική περίοδος και πλέι οφ), εκ των οποίων βασικός ήταν στα 11 ματς. Πέτυχε τέσσερα τέρματα και όλα “ήρθαν” σε παιχνίδια κατά τα οποία έπαιξε ως αλλαγή. Είναι γεγονός πως υπήρχαν ματς στα οποία ο Σίλβα βοηθούσε περισσότερο και απέδιδε… ποιοτικότερα, όταν ερχόταν από τον πάγκο, παρά όταν αγωνιζόταν στην αρχική 11άδα.

Όσον αφορά την κανονική διάρκεια της Σούπερ Λιγκ, ο Σίλβα είχε 16 σουτ και σκόραρε τρεις φορές (978 τα λεπτά συμμετοχής για τον Πορτογάλο). Δηλαδή, πετύχαινε ένα γκολ ανά πέντε τελικές προσπάθειες. Σχετικά τα τέρματα που “σέρβιρε”, ήταν δύο οι ασίστ που έδωσε (σ.σ. στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος)… Από εκεί και πέρα, είχε 6/25 εύστοχα γεμίσματα και έδωσε 40 πάσες ενώ έκανε 74 λάθη και “έγραψε” 17 κλεψίματα.

Στην διοργάνωση του Κυπέλλου, ο Σίλβα είχε τέσσερις συμμετοχές και στα τρία ματς έπαιξε ως βασικός. Ως αναπληρωματικός είχε αγωνιστεί απέναντι στον Ολυμπιακό στο “Κλεάνθης Βικελίδης”, ένας αγώνας (1-1 το σκορ) στον οποίο είχε χαθεί η πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.