Φόρτσαρε ο Άρης με τους “νέους”, άρεσε ο Καμάτσο και νίκη 2-1 κόντρα στον Ολυμπιακό!

Οι “κίτρινοι” πάτησαν γκάζι μετά την είσοδο των νεοαποκτηθέντων και επικράτησαν των “ερυθρολεύκων” στο φιλικό της Δευτέρας

Πρώτη φιλική νίκη, στο πρώτο εντός έδρας φιλικό δυνατό παιχνίδι… Ο Άρης επικράτησε του Ολυμπιακού με 2-1, με γκολ των Καμάτσο και Χατζηιωάννου στο 74′ και στο 75′. Μετά τις αλλαγές του Μπούργος στο δεύτερο ημίχρονο, οι “κίτρινοι” ανέβασαν στροφές και με τους… νέους της ομάδας να βοηθούν και τον Καμάτσο να δείχνει πολύ καλά στοιχεία (θετικός ήταν και ο Νταμπό), ο Άρης έφτασε στην νίκη.

Ο Άρης “έψαχνε” να βρει χώρους, βελτιώθηκε προς το τέλος του ημιχρόνου

Η πρώτη τελική του Άρη ήρθε στο 7′. Οι “κίτρινοι” επιτέθηκαν από τα δεξιά και στην εξέλιξη της φάσης ο Πάλμα έπιασε σουτ εκτός περιοχής, που κατέληξε άουτ. Στο 17′ μια συνεργασία του Ντιόπ με τον Γκρέι δεν “έφερε” κάποιον κίνδυνο για τον Ολυμπιακό, ο οποίος κέρδισε κόρνερ στο 20΄ ωστόσο η κεφαλιά του Μπα δεν απείλησε τον Κουέστα. Αυτή ήταν η πρώτη τελική από πλευράς “ερυθρολεύκων”. Γενικότερα, το πρώτο 25λεπτο κύλησε με το παιχνίδι να μην έχει ιδιαίτερο ρυθμό. Ο Άρης έψαχνε με αρκετές πάσες να “βγει” μπροστά αλλά έλειπε η δημιουργικότητα από πλευράς των “κιτρίνων”.

Εν συνεχεία, ένα σουτ του Καρβάλιο δεν ανησύχησε τον Κουέστα στο 28′ ενώ στο 32′ ο Πάλμα έκανε ένα διαγώνιο σουτ, το οποίο δεν βρήκε στόχο. Ο Άρης κέρδισε δύο συνεχόμενα κόρνερ 10 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, με τον Πίρσμαν να παίρνει την κεφαλιά (έπειτα από την εκτέλεση του δεύτερου κόρνερ) και να στέλνει την μπάλα άουτ. Οι “κίτρινοι” άρχισαν να ανεβάζουν την απόδοσή τους… Ο Μαντσίνι από τα αριστερά έκανε την πάσα και ο Πάλμα έπιασε το σουτ στο ύψος της μεγάλης περιοχής, ωστόσο η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Τζολάκη.

Ο Εμπακατά προσπάθησε να κάνει μια επικίνδυνη σέντρα αλλά η μπάλα πέρασε από τα σώματα δίχως να απειληθεί ο Ολυμπιακός ενώ κάποια λεπτά αργότερα, μετά από γύρισμα του Κονγκολέζου οι “ερυθρόλευκοι” έδιωξαν σε κόρνερ. Το πρώτο ημίχρονο έληξε δίχως σκoρ (0-0), με τον Άρη να μην βρίσκει πολλούς χώρους κατά την διάρκεια του φιλικού, αν και βελτιώθηκε προς το τέλος του πρώτου 45λεπτου.

Το 2-0 που “ήρθε” με (εξαιρετικό) Καμάτσο και Χατζηϊωάννου!

Στο ξεκίνημα του β’ μέρους ο Ανδρούτσος έπιασε το σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή και ο Κουέστα με δυσκολία απομάκρυνε σε κόρνερ. Στο 51΄ ο Ολυμπιακός -στα αριστέρα, λίγο έξω από την περιοχή- κέρδισε φάουλ μετά από μαρκάρισμα του Γκρέι αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε το… κοντινό κόρνερ που είχε. Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν μπει καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, κατά το οποίο κέρδισαν τρία κόρνερ ενώ στην συνέχεια πέρασε στο παιχνίδι ο Νταμπό, ο οποίος αργότερα έκανε και ένα ωραίο κλέψιμο.

Οντουμπάγιο, Μαζικού και Καμάτσο μπήκαν στο ματς, με τον Πορτογάλο να προσπαθεί στην συνέχεια να βγάλει μια ωραία πάσα και μετέπειτα να πιάνει ένα σουτ εκτός μεγάλης περιοχής, αλλά ο Τζολάκης μπλόκαρε. Ο Γκαρσία πέρασε με ωραίο τρόπο την μπάλα για τον Καμάτσο αλλά ο Πορτογάλος -που είχε μπει ορεξάτος- κόπηκε.

Μέσα σε δύο λεπτά, στο 74′ και στο 75′ ο Άρης προηγήθηκε με 2-0! Ο Νταμπό έκανε ωραία πάσα, ο Καμάτσο έκανε κοντρόλ με το κεφάλι και εκτέλεσε για το 1-0. Μετέπειτα, ο Μαντσίνι έβγαλε την σέντρα, ο Μπα δεν μπόρεσε να κόψει και ο Χατζηιωάννου διαμόρφωσε το 2-0. Ο Άρης είχε πάρει… φόρα, έβαλε τις βάσεις για την νίκη, όμως στο 81΄ ο Ολυμπιακός μείωσε σε 2-1 με τέρμα του Τικίνιο.

Ο Καμάτσο έκανε εκπληκτική ντρίμπλα στο 86′, σούταρε αλλά κόπηκε από τον Τζολάκη ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ολυμπιακός ο Κούντε εκτέλεσε το φάουλ που κέρδισε η ομάδα του, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ, με αποτέλεσμα ο Άρης να κερδίσει (1-0).

ΑΡΗΣ (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα, Εμπακατά (61’ Οντουμπάτζο), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν (61’ Μαζικού), Ντουκουρέ (81’ Σγούρος), Πάπε Σέικ Ντιόπ (54’ Νταμπό), Μαντσίνι, Ιτούρμπε (61’ Καμάτσο), Πάλμα (61’ Χατζηιωάννου), Γκρέι (61’ Ματέο Γκαρσία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Κίτσος (46’ Άβιλα), Ανδρούτσος, Μπα, Μανωλάς (75’ Παπαδόπουλος), Μπουχαλάκης (68’ Κούντε), Εμβιλά, Καρβάλιο, Ραντζέλοβιτς (67’ Χασάν), Καμαρά, Τικίνιο