Football League: Νικήτρια του ντέρμπι κορυφής η Βέροια

Η Βέροια αναδείχθηκε μεγάλη νικήτρια απέναντι στον Πανσερραϊκό με 1-0, χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Λουκίνας και ανέβηκε στην κορυφή του Βόρειου Ομίλου. Παράλληλα, στον Νότιο όμιλο με 1-0 επικράτησε η Νίκη Βόλου της Σαντορίνης.

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής, την μεγάλη ευκαιρία είχε η Βέροια να για να ανοίξει το σκορ στο 21ο λεπτό, αλλά ο Λουκίνας αστόχησε σε πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από τον Καλί, ο οποίος αντίκρισε την κόκκινη κάρτα γι’ αυτό το μαρκάρισμα, αφήνοντας με 10 παίκτες την ομάδα του. Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 64΄, πήρε την εκδίκησή του ο Λουκίνας , καθώς με κεφαλιά νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, κάνοντας έτσι το 1-0, σκορ που έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Την ίδια ώρα το γκολ του Γκονσάλες στο 58′ έδωσε τη νίκη στην Νίκη Βόλου απέναντι στη Σαντορίνη με 1-0 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League.