Μπάσκετ

European Challenger: Τα κατάφερε η Εθνική κόντρα στην Βουλγαρία

H Εθνική Κορασίδων έκανε σεφτέ στο European Challenger και πέτυχε την πρώτη της νίκη στο Ελσίνκι, έπειτα από ένα αγχωτικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση με 56-51 κόντρα στην Βουλγαρία.

Για την Εθνική Κορασίδων η πρώτη νίκη αποτελεί γεγονός στο European Challenger εναντίον της ανταγωνιστικής Βουλγαρίας με 56-51 στο επιπλέον πεντάλεπτο και έτσι αναπτερώνεται το ηθικό της.

Η αναμέτρηση των δύο ομάδων έμοιαζε με σκάκι, καθώς κανένας από τους δύο δεν υποχωρούσε και παρέθετε τα πάντα ώστε να πάρει το ροζ φύλλο της αναμέτρησης.

Η Βουλγαρία πήρε τα ηνία νωρίς και διαχειριζόταν άψογα τον ρυθμό, όσο και αν προσπαθούσαν οι διεθνείς μας να πλησιάσουν ή και ακόμα να πάρουν κεφάλι. Το δεύτερο ημίχρονο μεταξύ των δύο εξελίχθηκε σε τιτανομαχία, καθώς τα προσπεράσματα διαδέχονταν το ένα το άλλο. Η Εθνική μας κρατήθηκε με τα τεράστια σουτ από την περιφέρεια ενώ και η Βουλγαρία σε κάθε επίθεση ισορροπούσε την αναμέτρηση. Η ελληνική ομάδα έχασε ευκαιρίες να διευρύνει τη διαφορά, η Βουλγαρία το εκμεταλλεύτηκε και οδήγησε σε μία ακόμη ισοπαλία (49-49, 38’28’’) που ήταν και το τελικό σκορ της κανονικής περιόδου.
Στην παράταση η Ελλάδα με οδηγό την άμυνα επικράτησε της αντιπάλου της. Αύριο (11/08) η Εθνική καλείται να αντιμετωπίσει την πολύ δυνατή Γαλλία και να διεκδικήσει ό,τι καλύτερο μπορεί στις 17:30 το απόγευμα.

Διαιτητές: Μιλίτσεβιτς (Βοσνία Ερζεγοβίνη), Χίλκε (Φινλανδία), Ορτίς (Γαλλία)

Δεκάλεπτα: 8-11, 20-31, 33-36, 49-49 (κ.α.), 56-51

Ελλάδα (Μπακογεώργος): Χατήρα 15 (10ρ.), Χωλοπούλου 12, Παλάσκα 5, Σταματάκη 10, Ζιάκα 5, Μπλιθικιώτη, Γεωργακοπούλου, Μάντζου 6, Σταμούλη, Στεφανάκη, Τσάμη, Βασιλείου 3.