Έπος! Διαστημικός Αυτοκράτορας, ταπείνωσε τα εκατομμύρια του Παναθηναϊκού

Φοβερή και ανεπανάληπτη η πρεμιέρα για τους κιτρινόμαυρους στο μπάσκετ απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Πιο «ζεστός» μπήκε στο ματς ο Άρης, που είχε σε κέφια τον Χάνλαν (7π.) και προηγήθηκε με 13-7.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με τους Μέικον (6π.) και Γουάιτ (5π.) και πήραν προβάδισμα 15-20, το οποίο ήταν και σκορ δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο ο Άρης αντιμετώπισε πολλά προβλήματα επιθετικά και αμυντικά. Έβρισκε σκορ με μεγάλη δυσκολία, με την διαφορά να φτάνει στους 15 (23-38) δύο λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου.

Σε εκείνο το σημείο ο Γιάννης Καστρίτης κάλεσε τάιμ άουτ, χωρίς όμως να μπορεί να αλλάξει κάτι.

Η διάφορα συνέχισε να μεγαλώνει, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 24-43.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, με τον Άρη να πιέζει και τον Παναθηναϊκό να δυσκολεύεται να σκοράρει. Η διαφορά κατεβαίνει στους 10 με τρίποντο του Χάνλαν στα μέσα του δεκαλέπτου.

Ο εξαιρετικός Χάνλαν, 3 λεπτά πριν την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, σκοράρει τρίποντο και αμέσως μετά κλέβει την μπάλα από τον Ρος, σκοράροντας 2 πόντους από τον αιφνιδιασμό.

Η τρίτη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στον Άρη, με το σκορ να καταλήγει σε 55-57.

Με εντυπωσιακό κάρφωμα του Τζούιστον, ο Άρης φέρνει την ισοπαλία με τον Παναθηναϊκό στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου.

Μέχρι και το 6ο λεπτό, εξακολουθεί ο Άρης να διατηρεί την ισοπαλία με 62-62, σκορ που άλλαξε ο Νετζήπογλου, φέρνοντας και πάλι τον Άρη μπροστά, με 64-62.

Τέλος με έναν απολαυστικό Άρη, που έδωσε την ψυχή του για να δώσει ένα τέλος αντάξιο με την ιστορία του συλλόγου (81-71)