Eπιστροφή στα… συνηθισμένα! Το 8-2 του Άρη με Τερζή

Η συνέχεια σε μια… νέα συνήθεια επί των ημερών του Έλληνα προπονητή

Το γκολ που ΠΑΣ Γιάννινα μπορεί να έφερε αρχικά μια “παγωμάρα”, αλλά ο Άρης φρόντισε να αντιδράσει. “Γύρισε” το ματς, διαμορφώνοντας το 2-1 στο πρώτο ημίχρονο και στην διάρκεια αυτού, ήταν ιδιαίτερα ικανοποιητική η απόδοση των “κιτρίνων”.

Οι οποίοι, έτσι, επέστρεψαν στην… συνήθεια που έχουν κατά τη θητεία του Τόλη Τερζή, δηλαδή να είναι αρκετά φορτσάτοι στο πρώτο μέρος των αγώνων. Φυσικά, εξαιρείται το ματς με τη Λαμία… Αν “βγάλουμε” το παιχνίδι με την ομάδα του Βόκολου, στα υπόλοιπα παιχνίδια, με κύρια αυτά κόντρα σε ΟΦΗ και Ατρόμητο, ο Άρης έχει ως καλύτερό του ημίχρονο, το α’ 45λεπτο.

Να σημειωθεί, ότι στα πέντε ματς στα οποία είναι head coach ο Τερζής, οι “κίτρινοι” έχουν πετύχει 8 τέρματα στο πρώτο ημίχρονο και 2 γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Υπάρχει, δηλαδή, μια διαφορά 6 τερμάτων ανάμεσα στα δύο ημίχρονα (α΄ και β’) και ο Άρης είναι καλό να “κρατήσει” στα πλέι οφ την θετική παραγωγικότητα του α’ 45λεπτου, αλλά χρειάζεται να αυξήσει αυτή του β’ 45λεπτου.