Τον έλιωσε! Μπαλάρα από το “αφεντικό” της πόλης, 1-0 αντί για… 3-0

Απόλυτα δίκαιη νίκη οι “κίτρινοι”, νίκησαν με 1-0 τον “Δικέφαλο”

Ήταν ξεκάθαρα καλύτερος και πήρε αυτό που… έπρεπε! Ο Άρης κέρδισε τον ΠΑΟΚ με 1-0 (σκόρερ ο Ντουκουρέ), σε ένα ματς στο οποίο οι “κίτρινοι” έχασαν αρκετές ευκαιρίες και θα μπορούσε ο δείκτης του σκορ να ήταν πολύ μεγαλύτερο. Ο “Δικέφαλος” τελείωσε το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μιχάι (στο δεύτερο ημίχρονο) ενώ αποβλήθηκε και ο Μπούργος (στο πρώτο ημίχρονο), σε μια φάση που ο πάγκος των “ασπρόμαυρων” φρόντισε να… προκαλέσει για να “ξεχαστεί” κόκκινη που έπρεπε να αντικρίσει ο Μιχάι, ως ο τελευταίος παίκτης που έκανε φάουλ. Πρόκειται για μια υπερπολύτιμη νίκη για τον Άρη, σε δεύτερο σερί ντέρμπι μετά από αυτό απέναντι στην ΑΕΚ.

Εμφανώς ανώτερος ο Άρης στο πρώτο ημίχρονο

Στο 2′ ο Πάλμα έκανε το πρώτο σουτ από πλευράς Άρη αλλά δεν ήταν καλό. Ακολούθησε σουτ του Ιτούρμπε στο 6′ όμως κατέληξε άουτ. Την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Ζίφκοβιτς στο 7′. Μετέπειτα υπήρξε ένταση με τον Λουτσέσκου, ο οποίος δίχως λόγο διαμαρτυρόταν, με αποτέλεσμα ο διαιτητής να του δείξει κάρτα. Στο 16′ ο Εμπακατά έφυγε μόνος του από τα δεξιά, σούταρε και ο Πασχαλάκης απέκρουσε σε κόρνερ. Ο Ματίγια ήταν ο εκτελεστής και ο Ντουκουρέ πήρε την κεφαλιά, κάνοντας το 1-0 για τον Άρη στο 17′!

Στο 24′ οι γηπεδούχοι κέρδισαν ακόμη ένα κόρνερ, όμως η εκτέλεση του Ιτούρμπε ήταν κακή. Στο 25′ ο Πάλμα έπιασε μακρινό σουτ, που έφυγε άουτ. Αργότερα, ο Σοάρες βρέθηκε στην περιοχή του Άρη, σούταρε και η μπάλα κόντραρε. Στην συνέχεια, σε μια φάση που ο πάγκος του ΠΑΟΚ προκαλούσε και ενώ ο Μιχάι “γλίτωσε” την κόκκινη κάρτα μιας και ήταν ο τελευταίος παίκτης σε φάουλ που έκανε στον Καμαρά, ο Μπούργος δέχτηκε την κόκκινη κάρτα και αποβλήθηκε!

Επίσης, αποβολή υπήρχε και για τον Μπάτσι, βοηθό του Λουτσέσκου. Λίγο πριν την λήξη, ο Άρης έφτασε κοντά στο 2-0. Ο Ματίγια εκτέλεσε φάουλ, όμως η μπάλα “πήγε” στο οριζόντιο δοκάρι και λίγο αργότερα, αφότου οι γηπεδούχοι έχασαν μια ακόμη σημαντική ευκαιρία με σουτ του Μαντσίνι, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε.

Θα μπορούσε να κάνει το 2-0 αλλά… τέλος καλό όλα καλά

Στις αρχές του δευτέρου μέρους, το σουτ του Ιτούρμπε έφυγε άουτ ενώ στο 52′ ο ΠΑΟΚ είχε σημαντική στιγμή μετά από σέντρα του Κούρτιτς. Ο Μπράμπετς απομάκρυνε την μπάλα και παράλληλα τον κίνδυνο που πήγε να δημιουργηθεί. Εντιαγέ και Γκάμα πήραν την θέση των Πάλμα και Ιτούρμπε ενώ στο 60′ ο Ντουκουρέ προσπάθησε να απειλήσει όταν βρέθηκε στην αντίπαλη περιοχή ωστόσο δεν κατάφερε να διαμορφώσει το 2-0.

Το σουτ του Μίτριτσα στο 63′ έφυγε άουτ και στο επόμενο λεπτό (64′), ο Γκάμα έχασε τεράστια ευκαιρία όταν βρέθηκε απέναντι από τον Πασχαλάκη, όμως ο πορτιέρο του “Δικεφάλου” απέκρουσε. Στο 71′ ο Μιχάι δεν την “γλίτωσε”, όπως έγινε στο πρώτο ημίχρονο. Εκανε φάουλ στον Καμαρά και είδε την δεύτερη κίτρινη, με αποτέλεσμα να αποβληθεί.

Ακολούθησαν αλλαγές για τον Άρη, καθώς αντικαταστάθηκαν οι Μαντσίνι και Καμαρά και στις θέσεις τους πέρασαν οι Γκαρσία και Μπεναλουάν. Στο τελευταίο 10λεπτο πέρασε στον αγώνα και ο Σούντγκρεν και βγήκε εκτός ο Εμπακατά. Στο 86′ ο Ολιβέιρα έχασε ευκαιρία, μετά από σουτ που έκανε εκτός μεγάλης περιοχής. Μετά, δεν άλλαξε κάτι και ο Άρης ήταν ο νικητής, με τον πάγκο να πανηγυρίζει έξαλλα αυτό το αποτέλεσμα πριν ολοκληρωθεί το ματς.

Άρης: Κουέστα, Εμπακατά (Σούντγκρεν 85’), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα, Μαντσίνι (Γκαρσία 78’), Ντουκουρέ, Ματίγια, Ιτούρμπε (Γκάμα 59’), Καμαρά (Μπεναλουάν 78’), Πάλμα (Εντιαγιέ 60’).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Σάστρε (Τέιλορ 74’), Βαρέλα, Μιχάι, Σίντκλεϊ, Σβαμπ (Αουγκούστο 46’), Κούρτιτς, Ζίφκοβιτς, Μιτρίτσα (Ίνγκασον 74’), Σοάρες (Μπίσεσβαρ 60’), Άκπομ (Ολιβέιρα 79’).