Ένα γκολ σε 302 λεπτά…

Δεν είναι παραγωγικός στα δεύτερα ημίχρονα

Πριν αντιμετωπίσει τη Λαμία, είχαν προηγηθεί τρεις αγώνες στους οποίους ο Άρης σκόραρε στο πρώτο ημίχρονο και μάλιστα το α’ 45λεπτο ήταν “κλειδί” για τις νίκες επί του ΟΦΗ και του Ατρομήτου. Την Κυριακή, το πρώτο ημίχρονο από… πλεονέκτημα των προηγούμενων ματς έγινε μειονέκτημα, μιας και η Λαμία ήταν μπροστά με 2-1.

Κάπως, έτσι, ο Άρης ήταν αναγκασμένος να “αντιδράσει” στο δεύτερο ημίχρονο αλλά δεν το έκανε. Και συνέχισε να μην είναι επιθετικά παραγωγικός, στο β’ μέρος των τεσσάρων τελευταίων αγώνων, αυτούς απέναντι σε Παναθηναϊκό, ΟΦΗ, Ατρόμητο και Λαμία. Οι “κίτρινοι”, λοιπόν, σε αυτή την τετράδα αγώνων έχουν πετύχει μόνο ένα τέρμα, αυτό στην Κρήτη. Στα άλλα ματς, απέναντι στις ομάδες των Γιοβάνοβιτς, Κόουλμαν και Βόκολου, ο Άρης έχει μείνει “άσφαιρος” στα δεύτερα ημίχρονα.

Ευκαιρίες και μάλιστα μεγάλες, μπορεί να “βγήκαν” -ειδικά απέναντι στον Ατρόμητο και τη Λαμία, οι “κίτρινοι” είχαν σημαντικές στιγμές στο β’ μέρος- ωστόσο το θέμα είναι πως ο Άρης δεν σκόραρε στο δεύτερο 45λεπτο, το οποίο έχει εξελιχθεί σε “αγκάθι” το τελευταίο διάστημα.

Πέραν της θητείας του Τερζή, δηλαδή τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια, προσθέστε ότι οι “κίτρινοι” δεν σκόραραν στο δεύτερο ημίχρονο, ούτε απέναντι σε ΑΕΚ και Ιωνικό. Συμπεριλαμβανομένων των καθυστερήσεων, οι “κίτρινοι” συμπλήρωσαν 302 λεπτά στα δεύτερα ημίχρονα των έξι τελευταίων αγώνων (με ΑΕΚ, Ιωνικό, Παναθηναϊκό, ΟΦΗ, Ατρόμητο και Λαμία), έχοντας σκοράρει μόνο μια φορά στην διάρκεια του β’ μέρους.