Έφυγε από την ΑΕΚ και κατέκτησε Κύπελλο ο Λιβάγια

Έσπασε η… κατάρα

Σημαντική στιγμή για τον Μάρκο Λιβάγια στην Κροατία, μιας και έκλεισε με τίτλο την σεζόν. Η Χάιντουκ διασταύρωσε τα ξίφη της με τη Ριέκα στον τελικό του Κυπέλλου, επικρατώντας με 3-1.

Κάπως έτσι, ο Λιβάγια… ξόρκισε και τους δαίμονες, καθώς στέφθηκε κυπελλούχος στην τέταρτη συμμετοχή του σε τελικό (σ.σ. τρεις αποτυχίες με την ΑΕΚ το 2018, το 2019 και το 2020).

Μετά από 9 χρόνια, η ομάδα του Μάρκο Λιβάγια επιστρέφει στις επιτυχίες, πανηγυρίζοντας την κατάκτηση του 16ου κυπέλλου στην ιστορία της.

Η Ριέκα μπήκε δυνατά στο ματς, ανοίγοντας το σκορ στο 13ο λεπτό με τον Γιόσιπ Ντρμιτς. Η Χάιντουκ… ξύπνησε και ανέτρεψε την κατάσταση πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο 24′ ο Φέρο ισοφάρισε και στο 36′ ο Μάρκο Λιβάγια κατέβασε την μπάλα και… σέρβιρε το γκολ της ανατροπής στον Μέλνγιακ. Στο 56ο λεπτό και πάλι ο Μέλνγιακ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-1, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Θυμίζουμε, πως την εφετινή σεζόν ο πρώην άσος της ΑΕΚ έκανε πράγματα και θαύματα στην Κροατία, σταματώντας στα 32 γκολ και τις 8 ασίστ.