Γενικά

Εύκολα στον δεύτερο γύρο η Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκαρη άνοιξε το πρόγραμμα της Κυριακής στο «Σουζάν Λενγκλέν» αντιμετωπίζοντας την Μαυροβούνια Ντάνκα Κόβινιτς με μια ημέρα καθυστέρηση, καθώς οι χθεσινοί αγώνες είχαν αναβληθεί λόγω της βροχόπτωσης στο Παρίσι.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στην αντίπαλό της παραχωρώντας μόλις ένα game στο παιχνίδι, στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, πριν τελειώσει τον αγώνα με 6-0, 6-1 ύστερα από 57 λεπτά αγώνα.

Έχοντας απέναντί της μια αντίπαλο που ήταν ελαφρώς «σκουριασμένη» από τη μεγάλη αποχή από τα γήπεδα, η Μαρία ήταν σοβαρή, κυνήγησε τα χτυπήματά της και πέτυχε την πρώτη της νίκη στις εγκαταστάσεις του Roland Garros μετά από δύο χρόνια!

H 29χρονη τενίστρια εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της Κόβινιτς στο πρώτο σετ και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη χωρίς κανέναν… προβληματισμό, αλλά χαλάρωσε λίγο στο πρώτο γκέιμ του δεύτερου και δέχτηκε το μπρέικ.

Βρήκε, ωστόσο, την άμεση απάντηση και δεν άργησε να φτάσει στο σημείο να σερβίρει για τη νίκη στο 5-1. Εκεί κάποια λαθάκια έδωσαν… δικαιώματα στην Κόβινιτς, που είχε τέσσερα μπρέικ πόιντ (τα τρία συνεχόμενα), όμως δεν έπαιξε καλά τους κρίσιμους πόντους και τελικά η Μαρία σφράγισε την πρόκριση στο δεύτερο ματς πόιντ της.