ΔΙΠΛΑΡΑ! Μάγκας Άρης, έκανε ξανά την Τούμπα εξοχικό του! (0-1)

Οι “κίτρινοι” κέρδισαν τον ΠΑΟΚ για μια ακόμη φορά φέτος και φουλάρουν για την Ευρώπη

Αυτή την φορά εμφανίστηκε, όπως έπρεπε… Και πήρε τεράστια νίκη! Ο Άρης επικράτησε του ΠΑΟΚ με 0-1, κάνοντας ένα σημαντικό βήμα για την έξοδο στην Ευρώπη. Ηταν πολύ καλή η εμφάνιση των “κίτρινων” που έριξαν για τρίτη φορά στο καναβάτσο τους “ασπρόμαυρους” στα τέσσερα φετινά παιχνίδια. Με δύο νίκες στο εξοχικό τους, δηλαδή την Τούμπα…

Ανώτερος ο Άρης, “πέταξε” στα σκουπίδια μεγάλη ευκαιρία ο Καμαρά

Στο 6′ ο ΠΑΟΚ έχασε ευκαιρία, όταν ο Ζίφκοβιτς βρέθηκε στην περιοχή, ανασταλτικά ο Άρης δεν αντέδρασε όπως έπρεπε και ο Τέιλορ σούταρε έχοντας εξουδετερωθεί από την εστία ο Κουέστα, αλλά η μπάλα κόντραρε και δεν κατέληξε σε δίχτυα. Στο 7′ ο Άρης κέρδισε κόρνερ από τα δεξιά και στην εξέλιξη της φάσης, ο Σούντγκρεν σούταρε, όμως η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 9′ ένα γύρισμα του Ιτούρμπε δεν ανησύχησε τον Πασχαλάκη, που μπλόκαρε. Το πρώτο κόρνερ για τον ΠΑΟΚ, στο 14′, πέρασε ανεκμετάλλευτο για τους γηπεδούχους, με τον Κουέστα να “καθαρίζει” την φάση.

Στο 22′ μετά από γύρισμα του Καμαρά, το σουτ του Μαντσίνι έφυγε ψηλά άουτ. Σε επικίνδυνη φάση που δημιούργησε ο Αργεντινός, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, ο Σίντκλεϊ “έσωσε” τον ΠΑΟΚ πριν η μπάκα καταλήξει στον Καμαρά. Εν συνεχεία, ο Κουέστα “μάζεψε” την μπάλα σε κόρνερ των γηπεδούχων.

Ο Καμαρά έχασε τεράστια ευκαιρία στο 40′ του ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ. Ο Μπερτόγλιο έκανε εξαιρετική πάσα προς τον Μαυριτανό, ο οποίος έφευγε σε θέση τετ-α-τετ απέναντι από τον Πασχαλάκη. Άνοιξε, όμως, την μπάλα και αυτή κατέληξε στον τερματοφύλακα των γηπεδούχων. Μετά το λάθος που έκανε, ο Καμαρά έπεσε απογοητευμένος στο χορτάρι… Λίγο αργότερα, η ομάδα του Μπούργος κέρδισε κόρνερ, αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκε και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 0-0. Στο πρώτο 45λεπτο ο Άρης ήταν ξεκάθαρα ανώτερος του ΠΑΟΚ.

Αυτή την φορά ο Καμαρά ευστόχησε και 0-1 τελικό!

Στο 47′ ο Καμαρά έφυγε από τα δεξιά, όμως το σουτ που έκανε ήταν αδύναμο και ο Πασχαλάκης μπλόκαρε. Στο 49′ ο Σούντγκρεν προσπάθησε να απειλήσει με σουτ ενώ μετέπειτα δεν δόθηκε καθαρό φάουλ σε καλή θέση ύστερα από αγκωνιά του Μουργκ στον Ματίγια. Ο συγκεκριμένος παίκτης του ΠΑΟΚ, λίγο αργότερα, έχασε ευκαιρία με σουτ σε κενή εστία, έχοντας προηγουμένως ο Κουέστα απομακρύνει σουτ του Σάστρε.

Στο 63′ ο Άρης άνοιξε το σκορ με τον Καμαρά! Στο πρώτο μέρος μπορεί να έχασε μεγάλη ευκαιρία, αλλά στο β’ ημίχρονο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο Μαντσίνι έκανε υπέροχη πάσα προς τον Μαυριτανό, ο οποίος έφυγε στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ και εκτέλεσε τον Πασχαλάκη, κάνοντας το 0-1 για τον Άρη. Ο Μπριχ συνέχιζε να αφήνει τους παίκτες του ΠΑΟΚ ατιμώρητους. Υπήρχε κράτημα στον Ιτούρμπε, στο 69′ και κακώς δεν δόθηκε πέναλτι από τον Γερμανό. Ο Παραγουανός έπεσε στο χορτάρι αλλά δεν συγκινήθηκε ούτε ο Γερμανός, ούτε από το VAR.

Ο Γκαρσία αντικατέστησε τον Μαντσίνι ενώ ο Κουέστα μπλόκαρε μετά από κεφαλιά του Ακπομπ. Στο τελευταίο 10λεπτο ο Δεληζήσης πέρασε στη θέση του Ιτούρμπε και δόθηκαν πέντε λεπτά καθυστερήσεις στο ντέρμπι. Ο Καμαρά πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, βρέθηκε στην περιοχή αλλά κόπηκε τελευταία στιγμή και ο Άρης κέρδισε κόρνερ. Μετέπειτα, δεν άλλαξε κάτι και οι “κίτρινοι” κέρδισαν!

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Σάστρε, Ίνγκασον, Μιχάι (Τσόλακ 80’), Σίντκλεϊ, Τσιγγάρας (Σοάρες 66’), Κούρτιτς, Τέιλορ (Μιτρίτσα 66’), Α. Ζίβκοβιτς, Μουργκ (Σβαμπ 66’), Άκπομ

Άρης: Κουέστα, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Εμπακατά (Σάκιτς 69’), Ντουκουρέ, Ματίγια, Ιτoύρμπε (Δεληζήσης 84’), Μαντσίνι (Ματέο 79’), Καμαρά, Μπερτόγλιο (Πάλμα 79’)