Χαστούκι από τον Παναθηναϊκό στον ΠΑΟΚ μέσα στην Πυλαία

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έλεγξε με την άμυνα του την αναμέτρηση στο «Παλατάκι» απέναντι στον ΠΑΟΚ για την 6η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Stoiximan Basket League και επιβλήθηκε με 81-64.

Οι «πράσινοι» ανάγκασαν με την άμυνα τους, τους γηπεδούχους να κάνουν 20 λάθη, από τα οποία ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πέτυχε 24 πόντους. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη επίσης, είχε δύο παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ και σχεδόν διπλάσιες ασίστ (17-9).

Ο Γιώργος Παπαγιάννης με 16 πόντους με 8/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ και δύο κοψίματα ήταν ο κορυφαίος των νικητών. Δεύτερος σκόρερ του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ ήταν ο Ντάριλ Μέικον ο οποίος σκόραρε 14 πόντους με ένα τρίποντο και ακολούθησαν ο Χάουαρντ Σαντ – Ρος που πέτυχε 13 πόντους και μοίρασε 5 ασίστ και ο Λεωνίδας Κασελάκης ο οποίος σκόραρε 11 πόντους με 5/6 σουτ εντός πεδιάς.

Από τον ΠΑΟΚ, που παρέμεινε στην μια νίκη σε πέντε αγώνες, προσπάθησαν περισσότερο ο Ντέιβιντ ΝτιΛέο, ο οποίος σκόραρε 17 πόντους με 5/8 τρίποντα και ο Μάρβιν Τζόουνς που πέτυχε 15 πόντους με 5/6 σουτ εντός πεδιάς, ενώ πήρε και 8 ριμπάουντ.

Καθοριστική για την εξέλιξη της συνάντησης ήταν η πρώτη περίοδος. Η «ομάδα του τριφυλλιού» μπήκε δυναμικά και αποφασισμένη να αντιδράσει μετά την ήττα στο Βελιγράδι από τον Ερυθρό Αστέρα για την Ευρωλίγκα και άρχισε το ματς προηγούμενη με 12-2 στο πρώτο πεντάλεπτο με τέσσερις πόντους του Παπαγιάννη.

Στο τελευταίο τρίλεπτο της πρώτης περιόδου, οι «πράσινοι» πάτησαν ξανά… γκάζι και με επιμέρους σκορ 11-2 με τέσσερις πόντους του Σαντ – Ρος και ένα τρίποντο του Οκάρο Ουάιτ, έκλεισαν το δεκάλεπτο με διαφορά 14 πόντων (25-11).

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ άρχισε πολύ δυναμικά και την δεύτερη περίοδο και με τρία αναπάντητα καλάθια, από τους Παπαγιάννη, Κέντρικ Πέρι και Κασελάκη, η διαφορά ανέβηκε στους 20 πόντους (31-11) στα πρώτα τρία λεπτά του δεκάλεπτου.

Με τέσσερα τρίποντα του ΝτιΛέο στα πρώτα πέντε λεπτά του δεύτερου μέρος, ο «Δικέφαλος του Βορρά» προσπάθησε να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης και μείωσε στους έξι πόντους (50-44 στο 25’. Οι «πράσινοι», όμως, απάντησαν με σερί 10-0 με τέσσερις πόντους του Σαντ – Ρος και ξέφυγαν με 16 (60-44) στο 28’.

Τα δεκάλεπτα: 11-25, 28-42, 50-66, 64-81.