Champions League: “Προσγείωση” της Μπαρτσελόνα στο Μονακό, μοιρασιά στο Μπέργκαμο, νίκη στο φινάλε η Ατλέτικο

Πρώτη φετινή ήττα της Μπαρτσελόνα σε όλες τις διοργανώσεις, με τη Μονακό να εκμεταλλεύεται την αποβολή του Έρικ Γκαρσία στο 11ο λεπτό και να λυγίζει τους Καταλανούς με 2-1.

Άλλο Ισπανία και άλλο Ευρώπη. Η Μπαρτσελόνα μπορεί να μετράει το απόλυτο εντός συνόρων, μετά από 5 αγωνιστικές, όμως στο Champions League, εδώ και λίγα χρόνια κάτι παθαίνει. Οι Καταλανοί έπαιξαν για πάνω από 80 λεπτά με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Έρικ Γκαρσία (11’) και η εντυπωσιακή Μονακό δεν της χαρίστηκε (2-1).

Υπό το βλέμμα του Μάικλ Τζόρνταν, ο οποίος είπε να δει λίγη μπαλίτσα στο Πριγκιπάτο για να ξεσκάσει, η Μπαρτσελόνα έκανε την χειρότερη δυνατή εκκίνηση στο παιχνίδι.

Μία ασυνεννοησία ανάμεσα σε Τερ Στέγκεν και Έρικ Γκαρσία στην πρώτη πάσα ήταν καταδικαστική. Ο Γερμανός τερματοφύλακας πάσαρε αδέξια την μπάλα με αποτέλεσμα ένα μοιραίο λάθος που κόστισε ένα φάουλ και μία κόκκινη κάρτα από το 10 λεπτό για τον Καταλανό αμυντικό.

Σαν να μην έφτανε αυτό, οι μπλαουγκράν έμειναν άμεσα και πίσω στο σκορ, όταν ο Ακλιούς χόρεψε τον Μπαλντέ και με πανέξυπνο σουτ άφησε όρθιο τον Τερ Στέγκεν για το 1-0 (16’).

Οι Μονεγάσκοι άγγιξαν και δεύτερο τέρμα με τον Εμπολό (27’), όμως σύντομα κατάλαβαν ότι απέναντι σε μία ομάδα με τόσο μεγάλη ατομική ποιότητα δεν αφήνεις ούτε χαραμάδα.

Από 30άρα μπαλιά του Κουμπαρσί, ο Γιαμάλ στόπαρε υπέροχα την μπάλα, ελίχθηκε εκπληκτικά απέναντι στον Σαλισού και με αριστερό συρτό σουτ στην γωνία του Κον για το 1-1 (28’), ενώ οι Καταλανοί είχαν μεγάλη στιγμή για την απόλυτη ανατροπή, όμως ο Μπαλντέ ξόδεψε μία χρυσή ευκαιρία, «εκτελώντας» ως αμυντικός.

Παρότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο στο γήπεδο, η ομάδα του Χάνζι Φλικ δεν κλείστηκε ποτέ και εντέλει αυτό πλήρωσε. Μία σωτήρια επέμβαση του Τερ Στέγκεν κράτησε το 1-1 σε προσπάθεια του Βάντερσον (57’), όμως λίγο αργότερα ο Γερμανός τερματοφύλακας δεν μπορούσε να κάνει τίποτα.

Ο Ιλενικενά έφυγε στην πλάτη της άμυνας και τον εκτέλεσε με δυνατό σουτ για το 2-1 (71’) για την Μονακό που λίγο αργότερα είχε κι άλλη μεγάλη στιγμή με τον Μπάλογκαν (81’) για να εδραιώσει την νίκη της, σε ένα βράδυ που όλα πήγαν τέλεια για την ομάδα του Πριγκιπάτου.

O Ράγια «έσωσε» την Άρσεναλ, τρίποντο στο 90′ η Ατλέτικο

Με «ήρωα» τον Ράγια η Άρσεναλ πήρε το 1-1 εκτός έδρας με την Αταλάντα στο Μπέργκαμο, ενώ η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε με ανατροπή της Λειψίας 2-1 στο Wanda Metropolitano.

Η Αταλάντα επέστρεψε στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση και στο νέο -υπέροχο- Gewiss Stadium του Μπέργκαμο και στο πρώτο δυνατό τεστ κόντρα στην Άρσεναλ ανταποκρίθηκε με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0.

Η ομάδα του Αρτέτα στο πρώτο μέρος έκλεισε τους Ιταλούς ωστόσο είχε μόλις μία καλή φάση από απευθείας φάουλ του Σάκα στο 13ο λεπτό, με τον Καρνεσέτσι να λέει εντυπωσιακά «όχι» στην δεξιά του γωνία για το 0-0 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Αταλάντα είχε την σπουδαιότερη ευκαιρία με τον Παρτέι να γκρεμίζει τον Έντερσον μέσα στην περιοχή της Άρσεναλ και το VAR έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Ράγια όμως με τρομερή διπλή επέμβαση κράτησε το μηδέν κόντρα στον Ρετέγκουι στο 51′, οι γηπεδούχοι πίεσαν με τον Κουαδράδο σε αρκετές περιπτώσεις να δοκιμάζει από μακριά τα πόδια του αλλά να μη βρίσκει εστία.

Αντίθετα η ομάδα του Αρτέτα χωρίς τον Έντεγκαρντ φάνηκε για ακόμα ένα ματς να μην έχει ιδεές και πέρασε με το σταγονόμετρο το κέντρο, όμως ο Μαρτινέλι στο 75ο λεπτό στην μεγαλύτερη ευκαιρία των φιλοξενούμενων έστειλε τη μπάλα αρκετά άουτ σε τετ α τετ και έτσι οι «κανονιέρηδες» έμειναν στο 0-0 πριν το σπουδαίο παιχνίδι με την Παρί Σεν Ζερμέν στο Emirates (1/10).

Στο άλλο παιχνίδι που έγινε εκείνη την ώρα η Ατλέτικο Μαδρίτης φιλοξενούσε την Λειψία στο Wanda Metropolitano. Οι Γερμανοί πήραν νωρίς προβάδισμα με τον Σέσκο να εκμεταλλεύεται τη λάθος αντίδραση των αμυντικών της Ατλέτικο και με κεφαλιά κρέμασε τον Όμπλακ μόλις στο 3ο λεπτό όμως…

Όμως η Ατλέτικο παρά το γρήγορο γκολ που δέχθηκε ανέβασε τον ρυθμό της και έπαιξε στο μισό γήπεδο τη Λειψία, αν και ο Γκριεζμάν έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 16′ και ο Κορέα λίγα λεπτά είδε τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ σε κεφαλιά του, ο Γάλλος σταρ των Ροχιμπλάνκος με ένα υπέροχο τέρμα έγραψε το 1-1 του ημιχρόνου στο 28ο λεπτό.

Στο δεύτερο 45άλεπτο οι δύο ομάδες έριξαν αισθητά τον ρυθμό του ματς και περισσότερο αλληλοεξουδετερώθηκαν η Λειψία είχε μία κεφαλιά του Πόουλσεν που πέρασε οριακά άουτ (78′), όμως η Ατλέτικο κρατούσε το καλό για το τέλος, ο Γκριεζμάν βρήκε λίγο χώρο έκανε τη σέντρα στο 2ο δοκάρι και ο Χιμένεθ νίκησε τον Γκουλάσι για το 2-1 στο 90ο λεπτό που χάρισε σπουδαίο τρίποντο στην Ατλέτικο. Πλέον οι Ροχιμπλάνκος θα ταξιδέψουν στο Da Luz για το ματς κόντρα στην Μπενφίκα και η Λειψία θα υποδεχτεί την Γιουβέντους (2/10).

Ιστορική βραδιά για την Μπρεστ

Στην παρθενική ευρωπαϊκή βραδιά της, η Μπρεστ λύγισε την αντίσταση της Στουρμ Γκρατς (2-1) στο πιο αντιεμπορικό ματς της πρεμιέρας του Champions League.

Ένα είναι σίγουρο: από τα 18 παιχνίδια της πρεμιέρας για την League phase του Champions League, αυτό ήταν το ματς με το μικρότερο πρεστίζ. Να το πούμε λαϊκά; Το Μπρεστ – Στουρμ Γκρατς θα πρέπει να το είδαν μόνο οι οπαδοί της Μπρεστ και της Στουρμ Γκρατς, κανείς άλλος.

Για την πρεμιέρα σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις, οι οπαδοί της Μπρεστ έπρεπε να ξεσπιτωθούν και να ταξιδέψουν 120 χιλιόμετρα και στο γειτονικό -και όχι πάντως φιλόξενο- Γκινγκάμπ.

Απέναντι σε μία ακόμα πρωτάρα, όπως η πρωταθλήτρια Αυστρίας, οι Γάλλοι έπαιξαν επιφυλακτικά όμως βρήκαν το προβάδισμα, με ωραίο μακρινό σουτ του Μανιετιέ (23’), ο οποίος πήρε το ριμπάουντ εκτός περιοχής μετά από απομάκρυνση της άμυνας.

Οι Αυστριακοί έμοιαζαν ψαρωμένοι από την εξέλιξη του ματς, όμως βρήκαν γκολ ισοφάρισης από τον Εντμίλσον Φερνάντες στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, παρότι μέχρι εκείνη την στιγμή δεν είχαν κάνει φάση.

Οι Γάλλοι ήταν η μόνη ομάδα που προσπάθησε να παίξει ποδόσφαιρο και ανταμείφθηκε από την μπάλα. Όχι στην κεφαλιά του Σαρντονέ (49’) που έφυγε λίγο άουτ, αλλά στο σουτ του Σιμά, ο οποίος με ωραίο γυριστό από το ύψος της μικρής περιοχής νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 2-1 (56’).

Οι τρεις βαθμοί έμειναν ως το τέλος για την Μπρεστ, που στο τέλος είχε τρεις μεγάλες στιγμές για ακόμα μεγαλύτερο σκορ με τους Ντουμπιά (87’), Μαρτέν (89’) και Αγιόρκ (94’) να σπαταλούν σημαντικές ευκαιρίες για να βάλουν το κερασάκι στην τούρτα σε μία ιστορική βραδιά για την Μπρεστ.

“Αέρας” η Λεβερκούζεν στο Ρότερνταμ, διπλό της Μπενφίκα στο Βελιγράδι

Πετυχαίνοντας 4 γκολ στο πρώτο μέρος, η Μπάγερ Λεβερκούζεν διέλυσε στο χαλαρό εκτός έδρας την Φέγενορντ (0-4). «Διπλό» και η Μπενφίκα στον Ερυθρό Αστέρα (1-2).

Έδειξε οίκτο μόνο για ένα ημίχρονο στην Φέγενορντ η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο, η οποία έκανε χαβαλέ στο πρώτο μέρος φτάνοντας στο 0-4, το οποίο διατήρησε με σβησμένες μηχανές στην επανάληψη. Πρωταγωνιστής για την Μπάγερ ήταν ο Φλόριαν Βιρτς, που πέτυχε δύο γκολ και άνοιξε το σκορ με το πιο γρήγορο στην ιστορία του club στο Champions League.

Αυτό έγινε στα 4 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα, όταν μετά από λάθος στο κέντρο των γηπεδούχων ο Άντριχ έδωσε στον 22χρονο Γερμανό και εκείνος με αριστερό έξω από την περιοχή βρήκε τη γωνία. Ακολούθησαν δύο ασίστ από τον δεξί μπακ-χαφ, Φριμπόνγκ, ο οποίος στο 30′ έδωσε σε κενό τέρμα στον Άλεξ Γκριμάλδο για το 0-2 και στο 36′ έβγαλε γλυκιά σέντρα στον Βιρτς που με βολέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3. Στο 45′ από στημένη μπάλα και κεφαλιά του Φριμπόνγκ έγινε με αυτογκόλ του Βέλενροϊτερ το 0-4 που έμεινε μέχρι το φινάλε.

Στο άλλο ματς που έγινε την ίδια ώρα, η Μπενφίκα πέρασε με 1-2 από το Βελιγράδι κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα. Στο 9′ ο Ακτούρκογλου με πλασέ από κοντά άνοιξε το σκορ για τους Αετούς και στο 29′ ο Κοκτσού με τηλεκατευθυνόμενο φάουλ στο παραθυράκι έκανε το 0-2. Το μόνο που κατάφεραν οι Σέρβοι ήταν να μειώσουν στο 86′ με το τελείωμα του Μίλσον σε τετ-α-τετ μετά την ασίστ του Ν’Ντιαγέ.