Basket League: Τρεις συναρπαστικές αναμετρήσεις στο σημερινό πρόγραμμα

Τρεις συναρπαστικές αναμετρήσεις περιλαμβάνει το σημερινό πρόγραμμα της Basket League.

Το Σάββατο (25/3), στις 16:00, διεξάγεται το ντέρμπι της Πάτρας, με γηπεδούχο τον Απόλλωνα και φιλοξενούμενο τον Προμηθέα. Το παιχνίδι αυτό θεωρείται σημαντικό και για τους δύο, για διαφορετικούς λόγους. Ο Απόλλων δίνει μάχη για την παραμονή του στην κατηγορία και ο Προμηθέας προσπαθεί να πλασαριστεί στην τετράδα προκειμένου να μπει με πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ. Ο Απόλλων προέρχεται από την ήττα στη Ρόδο και παραμένει χωρίς εκτός έδρας επιτυχία. Στο γήπεδο του σημείωσε και τις τέσσερις νίκες του (4-5), κάτι που εξηγείται και από τους αριθμούς. Η ομάδα του Νίκου Βετούλα σημειώνει 7,1 περισσότερους πόντους στην επίθεση ως γηπεδούχος (73,22 έναντι 66,1 των εκτός έδρας αγώνων της) και δέχεται οκτώ λιγότερους (74,3 έναντι 82,3). Δεν κατάφερε ωστόσο να σημειώσει νίκη επί ομάδας της πρώτης εξάδας της βαθμολογίας. Ο Προμηθέας επιστρέφει στη δράση στην Basket League έπειτα από την αναβολή του παιχνιδιού του με την ΑΕΚ για τη 19η αγωνιστική. Προέρχεται από δύο συνεχόμενες ήττες μακριά από την έδρα του -ενδιάμεσα νίκησε τον ΠΑΟΚ- από τον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό, που τον ανάγκασαν να υποχωρήσει στο 3-6 ως φιλοξενούμενος. Έτσι ανεξαρτήτως του πώς θα κλείσει την κανονική περίοδο, θα υποχρεωθεί σε αρνητικό συντελεστή αποτελεσμάτων εκτός έδρας, για δεύτερη συνεχόμενη χρόνια αφού πέρυσι είχε ρεκόρ 4-8 στην πρώτη φάση του Πρωταθλήματος. Είναι κάτι που θα συμβεί για πρώτη φορά σε δύο σερί σεζόν, αφού πριν την τρέχουσα σεζόν ο Προμηθέας είχε αρνητικός συντελεστή αποτελεσμάτων ως φιλοξενούμενος, μόνο στο 2016-17 (4-9).

Στις 17:00, το Σάββατο (25/3), μετά από δύο συνεχόμενα εκτός έδρας παιχνίδια, ο Άρης επιστρέφει στο Nick Galis Hall όπου θα υποδεχτεί τον Ιωνικό. Οι «κιτρινόμαυροι» προέρχονται από τρεις συνεχόμενες ήττες, κάτι που έγινε για δεύτερη φορά στη σεζόν. Οι Νικαιώτες από την άλλη πλευρά μετρούν τέσσερις συνεχόμενες ήττες. Ο Άρης που παλεύει για να βρεθεί στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας, έχει ρεκόρ 6-3 στο γήπεδο του ωστόσο το αρνητικό σερί από το οποίο προέρχεται, τον υποχρέωσε σε αρνητικό πρόσημο στο συνολικό ρεκόρ του (9-10). Χρειάζεται λοιπόν δύο νίκες στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές (Ιωνικός εντός, Κολοσσός εκτός και Προμηθέας εντός έδρας) προκειμένου να αποφύγει το αρνητικό πρόσημο αποτελεσμάτων, με το οποίο έκλεισε τις πέντε τελευταίες σεζόν. Η τελευταία στην οποία είχε θετικό συντελεστή αποτελεσμάτων στην κανονική περίοδο ήταν το 2016-17 (15-11) όταν τερμάτισε στην 4η θέση. Ο Ιωνικός είναι μία από τις τρεις ομάδες που παραμένουν χωρίς εκτός έδρας νίκη, μετρώντας εννιά ήττες σε ισάριθμους αγώνες. Στις τρεις πρώτες σεζόν του στην Basket League δεν είχε λιγότερες από δύο νίκες μακριά από το γήπεδο του για την κανονική περίοδο. Ο συνολικός, εκτός έδρας απολογισμός του είναι 8-34 για τη συγκεκριμένη φάση του πρωταθλήματος.

Τέλος, στις 19:17 η ΑΕΚ βρίσκεται στο -3 από τον δεύτερο στο βαθμολογικό πίνακα Παναθηναϊκό και διεκδικεί την είσοδό της στην τετράδα, με στόχο να έχει το πλεονέκτημα έδρας στην πρώτη φάση των πλέι οφ. Στον αντίποδα, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη με νίκη επί της ΑΕΚ «κλειδώνει» και μαθηματικά τη 2η θέση.

Η ΑΕΚ επιστρέφει στη δράση στο ελληνικό πρωτάθλημα μετά την αναβολή του αγώνα της με τον Προμηθέα. Στο κλειστό των Άνω Λιοσίων έχει ρεκόρ 6-3 έχοντας φτάσει στον αριθμό, εντός έδρας ηττών των δύο προηγούμενων σεζόν για την κανονική περίοδο. Για να αποφύγει το αρνητικό ρεκόρ εννιαετίας θα πρέπει να κάνει το 2/2 στα τελευταία παιχνίδια της με τον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό. Στην Ευρώπη, οι «κιτρινόμαυροι» προέρχονται από πρόκριση στους «8» του Basketball Champions League, όπου θα βρουν αντίπαλο τη Χαποέλ Ιερουσαλήμ.

Ο Παναθηναϊκός στον αντίποδα προέρχεται από ήττα μέσα στο ΟΑΚΑ από την Μπαρτσελόνα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους. Στην Basket League, οι «πράσινοι» προέρχονται από δύο συνεχόμενες ήττες (από τον ΠΑΟΚ εκτός και τον Ολυμπιακό εντός έδρας), σερί στο οποίο υποχρεώθηκαν για πρώτη φορά έπειτα από εννιά χρόνια για την κανονική περίοδο. Οι «πράσινοι» μετρούν τρεις ήττες στα οκτώ εκτός έδρας παιχνίδια τους και συνολικά τέσσερις, αριθμούς που παρουσίασε για τελευταία φορά στην περίοδο 2012-13 (10-3 εκτός έδρας, 22-4 συνολικά).