Βόλεϊ

Bόλεϊ ανδρών: Χρυσή η Γαλλία

Στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων και σεε ένα τρομερό σε εξέλιξη ματς, η Γαλλία επικράτησε 3-2 της Ρωσίας και κατέκτησαν το πρώτο χρυσό μετάλλιο της ιστορίας τους.

Στα δύο πρώτα σετ οι «τρικολόρ» ήταν καταιγιστικοί και προηγήθηκαν με 25-23 και 25-17. Η ρωσική ομάδα έκανε την αντεπίθεσή της και ισοφάρισε με 25-21 και 25-21, ωστόσο στο τάι μπρέικ η Γαλλία ανέβασε ξανά την απόδοσή της και πήρε τη νίκη.

Ο πρώτος σκόρερ του ματς ήταν ο Έρβιν Ν’ Γκαπέ, με 26 πόντους, ενώ για τη Ρωσία ξεχώρισε ο Μικχαΐλοφ με 21 και ο Κλιούκα με 20.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Αργεντινή που επικράτησε 3-2 σετ της Βραζιλίας στον μικρό τελικό.

Τα σετ: 25-23, 25-17, 21-25, 21-25, 15-12