Άρης με cojones! Διπλάρα στο ΟΑΚΑ και έφυγε για Ευρώπη

Μεγάλο “διπλό” της ομάδας του Μπούργος με 1-2!

Αυτή την φορά έκανε αυτό που έπρεπε! Ο Άρης “αντέδρασε” ιδανικά μετά τις απώλειες βαθμών με Παναθηναϊκό και ΠΑΣ και πήρε τεράστια νίκη απέναντι στην ΑΕΚ, την οποία “γονάτισε” με σκορ 1-2. Οι “κίτρινοι”, πέραν των δύο τερμάτων που πέτυχαν, έχασαν σημαντικές ευκαιρίες προκειμένου να πετύχουν κι άλλα γκολ. Τέλος καλό, όλα καλά όμως… Η ομάδα του Μπούργος διατήρησε την ψυχραιμία της μετά το δεύτερο προβάδισμα στο ματς και φεύγει από το ΟΑΚΑ με ένα μεγάλο “διπλό”.

Θετικότατη αγωνιστική εικόνα μέχρι το 0-1, “έπεσε” μετά ο Άρης

Στο ξεκίνημα του αγώνα και πιο συγκεκριμένα στο 3′ ο Μπεναλουάν βρέθηκε στην περιοχή της ΑΕΚ και κέρδισε κόρνερ ενώ στο επόμενο λεπτό ο Πάλμα έκανε μακρινό σουτ, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 7′ ο Μαντσίνι έπιασε καλό σουτ, το οποίο δυσκόλεψε τον Τσιντώτα και στο 11′ ο Καμαρά έχασε μεγάλη ευκαιρία.

Ο Ιτούρμπε έκανε ωραία πάσα, ο Μαυριτανός βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ αλλά το τελείωμά του δεν ήταν καλό και η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ. Το σουτ του Μοχαμάντι στο 12′ κατέληξε στην αγκαλιά του Κουέστα και ο Αραούχο επιδίωξε να απειλήσει τον Ισπανό πορτιέρο στο 15′ όμως η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 19΄ ο Άρης κέρδισε φάουλ από τα αριστερά. Ο Ματίγια ήταν ο εκτελεστής και ο Τσιντώντας πετάχτηκε και απέκρουσε σε κόρνερ.

Ηταν μια ακόμη ευκαιρία για τον Άρη, ο οποίος όμως μετά σκόραρε. Ο Ιτούρμπε εκτέλεσε το κόρνερ, ο πορτιέρο της ΑΕΚ δεν μπόρεσε να απομακρύνει και ο Πάλμα το εκμεταλλεύτηκε αυτό, κάνοντας το 0-1. Ο νεαρός σκόραρε με κεφαλιά, βάζοντας τον Άρη μπροστά στο σκορ. Οι “κίτρινοι” είχαν την δυνατότητα να κάνουν το 0-2, όταν ο Καμαρά μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, πάσαρε στον Μαντσίνι όμως η μπάλα κόντραρε. Μετέπειτα ο Κουέστα έκανε λάθος (δεν έκανε καλό διώξιμο της μπάλας) και από εκείνη την φάση ήρθε το τέρμα της ΑΕΚ.

Ο Ρότα επιχείρησε ένα μακρινό σουτ, το οποίο δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Ισπανό και έκανε το 1-1 (η μπάλα “πήγε” στο αριστερό “παραθυράκι” της εστίας). Ακολούθησαν κάποια λάθη στα μετόπισθεν του Άρη, τα οποία δεν κόστισαν, με τον Μπούργος να ζητάει περισσότερη ηρεμία από τους παίκτες του. Στο 46′ η ΑΕΚ δημιούργησε επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Άρη και με δυσκολία απομακρύνθηκε η μπάλα. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 1-1, με την ομάδα του Μπούργος να “ρίχνει” στροφές αφότου ισοφάρισε ο Ρότα.

“Χτύπησε” ξανά με Σάσα και… 1-2

Το σουτ του Τσούμπερ στο 50′ δεν ανησύχησε τον Κουέστα ενώ στο 52′ το κόρνερ που κέρδισαν οι γηπεδούχοι, πέρασε ανεκμετάλλευτο. Στο πρώτο 10λεπτο του δευτέρου μέρους ο ρυθμός του ντέρμπι δεν ήταν υψηλός, όπως είχε γίνει στο πρώτο 45λεπτο ενώ στο 60′ ο Άρης μπήκε ξανά σε θέση οδηγού… Ο Ιτούρμπε ήταν ο εκτελεστής του κόρνερ που κέρδισαν οι “κίτρινοι” και μετά από κόντρες, ο Σάσα διαμόρφωσε το 1-2.

Το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ και η φάση ελέγχθηκε από το VAR. Δεν υπήρχε καμιά περίπτωση παράβασης και έτσι το γκολ μετά μέτρησε! Στο παιχνίδι πέρασαν οι Ντουκουρέ και Γκαρσία οι οποίοι αντικατέστησαν τους Πάλμα και Ιτούρμπε. Στο 68′ η ΑΕΚ κέρδισε κόρνερ και μετά από φάση διαρκείας, ο Σιμάνσκι έκανε κεφαλιά από κοντινή απόσταση αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 71′ η “Ενωση” είχε δοκάρι μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκαρσία.

Στο 75′ ο Άρης κέρδισε φάουλ από τα δεξιά, χωρίς να το εκμεταλλευτεί ενώ αργότερα η κεφαλιά του Γκαρσία δεν ήταν απειλητική. Στο 79′ ο Άρης έφτασε κοντά στο 1-3. Ο Καμαρά πάσαρε προς τον Μαντσίνι, αυτός βρέθηκε μέσα στην περιοχή αλλά ήταν άστοχο το σουτ που επιχείρησε. O Aργεντινός αντικαταστάθηκε από τον Μπερτόγλιο στο 81′. Στο 84′ ο Καμαρά έβγαλε κάθετη στον Μπερτόγλιο, ο οποίος δεν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, χάνοντας μια σημαντική ευκαιρία για τον Άρη.

Στο ντέρμπι “μπήκαν” και οι Σούντγκρεν, Δεληζήσης και δόθηκαν 6 λεπτά καθυστερήσεων. Στο 93′ ο Κουέστα μπλόκαρε την μπάλα, μετά χάθηκε ευκαιρία από τον Κριχόβιακ και το ντέρμπι τελείωσε με “διπλό” του Άρη.

ΑΕΚ (Σ. Οφρυδόπουλος): Τσιντώτας, Ρότα, Βράνιες, Τζαβέλλας, Μοχαμάντι (83’ Χατζισαφί), Κριχόβιακ, Σιμάνσκι (69’ Λε Ταλέκ), Γκαρσία, Αμραμπατ (69’ Τάνκοβιτς), Τσούμπερ (77’ Μάνταλος), Αραούχο

Αρης (Χ. Μπούργος): Κουέστα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Μπεναλουάν, Γκάνεα (89’ Σούντγκρεν), Μαντσίνι (81’ Μπερτόγλιο), Σάσα, Ματίγια, Ιτούρμπε (67’ Ντουκουρέ), Πάλμα (67’ Γκαρσία), Καμαρά (89’ Δεληζήσης)