Απόλαυση! Super Άρης, διέλυσε τον Παναιτωλικό (5-1)

Ο Άρης επικράτησε και κυριάρχησε ενάντια στον Παναιτωλικό, με μία νίκη-“νέκταρ” για την 7η αγωνιστική και την βαθμολογία των κιτρινόμαυρων.

Οι καλές στιγμές για τον Άρη ξεκίνησαν σχεδόν από την αρχή της αναμέτρησης, με τον Καμαρά να επιχειρεί στο 3ο λεπτό μετά από γύρισμα του Σούντγκρεν, το οποίο όμως δεν βρήκε αντίκρισμα.

Τρία λεπτά αργότερα ήρθε η στιγμή του Γκάμα, ο οποίος προσπαθεί και πάλι, ενώ αντικρούει ο Μελλίσας.

Ύστερα από μία φάση του Παναιτωλικού, οι κιτρινόμαυροι μπαίνουν στην αντεπίθεση, κατά την διάρκεια της οποίας γίνεται παράβαση πάνω στον Μπερτόγλιο, πέναλτυ που εκτέλεσε ο Καμαρά, δημιουργώντας το 1-0.

Ο Άρης συνεχίζει να διεκδικεί τελικές, με τον Ντιαγέ στο 20ο λεπτό να φαίνεται απειλητικός στην περιοχή των αντιπάλων, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στην κατοχή κυριαρχεί ο Άρης κατά την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Μπερτόγλιο προσφέρει ένα τρομερό τελείωμα μετά από πάσα του Καμαρά, σκοράροντας στο 35ο λεπτό, διαγώνια στα δεξιά του τέρματος (2-0).

Δεν χρειάστηκε να περάσει πολύ ώρα μέχρι για το τρίτο γκολ του Άρη, με τον Σούντγκρεν να πετυχαίνει το πρώτο του τέρμα με την φανέλα του Άρη, ύστερα από ασίστ του Καμαρά, μεγαλώνοντας το σκορ (3-0).

Oι γηπεδούχοι «παίρνουν το αίμα τους πίσω», με παράβαση του Μπελεβώνη πάνω στον Μπερτόγλιο, τραβώντας τον προς τα πίσω, στην οποία ο διαιτητής φυσικά ανέδειξε την άσπρη βούλα. Ακολούθησε επιτυχές τέρμα από τον Μπρούνο Γκάμα, για απόλυτη κυριαρχία του Άρη στο πρώτο ημίχρονο (4-0).

Στο 52ο λεπτό δικαιώνονται οι φάσεις του Ντιαγέ, ο οποίος μόλις στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, αυξάνει κι άλλο την διαφορά με τον Παναιτωλικό με κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ και δοκάρι (5-0).

Οι Ιτούρμπε, Σάσα, Μαντσίνι αντικαθιστούν τους Μπερτόγλιο, Γκάμα, Εντιαγέ, στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ιτούρμπε είναι έτοιμος να επανέλθει στην δράση για ένα μεγάλο κομμάτι του αγώνα.

Το πρώτο γκολ για τον Παναιτωλικό ήρθε στο 67ο λεπτό, με χέρι του Τζέγκο μες την περιοχή και πέναλτυ, ένα τέρμα που δεν επηρεάζει την σημερινή επιτυχία του Άρη.

Στο 80ο λεπτό ο Ιτούρμπε είχε την ευκαιρία να κάνει το 6-1 για τον Άρη και να σημειώσει το πρώτο του γκολ, όμως το πέναλτυ που ήρθε μετά από χέρι ενός παίκτη του Παναιτωλικού, απεκρούστηκε από τον Μελίσσα.

Εκείνη την στιγμή, ο Ματίγια πέρασε στην θέση του Ματέο Γκαρσία, ενώ ο Μάνος σε εκείνη του Καμαρά

Κίτρινη κάρτα χρεώθηκε στον Ματίγια στο 85ο λεπτό, ο οποίος αργότερα επιχείρησε μία πολύ καλή φάση με πάσα στον Μαντσίνι, τελική που εμπόδισε ο Μελίσσας.

Στα εξτρά 4 λεπτά πριν το σφύριγμα για την λήξη του αγώνα, ο Ιτούρμπε δέχεται κίτρινη κάρτα, ενώ ο Μαντσίνι ελάχιστα πριν την λήξη των καθυστερήσεων, επιχείρησε τέρμα που απέκρουσε και πάλι ο Μελίσσας.

Τέλος με τον Άρη να δείχνει ξεκάθαρα ποιος είναι το αφεντικό στην έδρα του, με τελικό σκορ το λυτρωτικό 5-1.