Aδίκησε τον εαυτό του ο Άρης, κόστισε ο τραυματισμός Σανόγκο και τα διαιτητικά σφυρίγματα

Ο Άρης ηττήθηκε από τον ΠΑΟΚ με 82-76

Ο Άρης δεν τα κατάφερε στην Πυλαία… Έχασε από τον ΠΑΟΚ με 82-76, σε ένα ματς στο οποίο οι “κίτρινοι” ήταν κάκιστοι στο πρώτο μέρος και ήταν στο -20 (54-34). Στο δεύτερο μέρος το σύνολο του Καστρίτη αντέδρασε και το ματς έγινε πάλι… ντέρμπι, αλλά σε εκείνο το σημείο υπήρχαν συνεχόμενα λανθασμένα σφυρίγματα από τους διαιτητές (π.χ. δεν δόθηκαν φάουλ του Σμιθ στον Τολιόπουλο, φάουλ του Τσαιρέλη στον Μποχωρίδη και φάουλ υπέρ του Γκάλινατ σε προσπάθεια για τρεις) και αυτό έπαιξε τον ρόλο του, όπως πρόβλημα αποτέλεσε και ο τραυματισμός του Σανόγκο, σε ένα σημείο που ήταν πολύ καλός.

Ο Άρης προηγήθηκε με 4-7, στην συνέχεια δυσκολευόταν να βρει τον δρόμο προς το καλάθι (12-8) αλλά με ένα 0-5 έγινε το 12-13. Μετά το 17-13, ο Τολιόπουλος ευστόχησε για τρεις (17-16) και στο 8′ το σκορ ήταν 22-18. Ο Μαργαρίτης είχε φτάσει τα τρία φάουλ (24-20) μετά από τεχνική ποινή που χρεώθηκε, η άμυνα του Άρη δεν ήταν καλή και είχε δεχτεί 28 πόντους σε 9 λεπτά και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 30-22.

Ο Γκάλινατ (10 πόντοι) ξεκίνησε καλά το δεύτερο δεκάλεπτο και με συνεχόμενους πόντους του Αμερικανού, γράφτηκε το 30-28. Με σερί 0-8 που έγινε μέσα από καλάθια του Γκάλινατ (12 πόντους), ο Άρης ισοφάρισε (30-30), όμως στην συνέχεια ακολούθησε ένα 7-0 από τον ΠΑΟΚ (37-30). Οι διαιτητές “χάρισαν” φάουλ του Τσαιρέλη στον Τολιόπουλο και μετά διαμορφώθηκε το 40-30 (12 πόντους ο Τσαιρέλης).

Τα ριμπάουντ ήταν μεγάλο πρόβλημα (16 ο ΠΑΟΚ και 5 ο Άρης στο 14′, με το σκορ στο 40-30), ο “Δικέφαλος” ξέφυγε με 42-30, κακώς δεν δόθηκε φάουλ υπέρ του Τολιόπουλου, ο οποίος αργότερα κέρδισε αντιαθλητικό (42-32). Οι γηπεδούχοι πήραν αέρα 16 πόντων (48-32) και το ημίχρονο τελείωσε με 54-34 (23-6 τα ριμπάουντ).

Ο Γκάλινατ είχε φτάσει τους 16 πόντους (54-38) αλλά στο 23΄ ο Αμερικανός είχε φτάσει τα τέσσερα φάουλ και αυτό ήταν πολύ μεγάλο “αγκάθι”. Ο Σανόγκο μείωσε σε 56-43, ο Κατσίβελης σε 56-45 αλλά η διαφορά “πήγε” στο +17 (62-45). Ο Τολιόπουλος έφερε τον Άρη στο -10 (64-54) και ο -πολύ καλός- Σανόγκο (17 πόντους) “έγραψε” το 66-59. Στο 30′ το σκορ ήταν 68-59.

Στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου δεν δόθηκε αντιαθλητικό φάουλ υπέρ του Τολιόπουλου ο οποίος μετά έκανε το 68-63 και ο Γκάλινατ διαμόρφωσε το 68-66 στο 33′. Στην συνέχεια δεν δόθηκε φάουλ υπέρ του Γκάλινατ, σε μια λανθασμένη απόφαση των διαιτητών οι οποίοι συνέχισαν τις ανορθογραφίες με λάθη (π.χ. κάποια φάουλ σε φάσεις των Τολιόπουλου και Τσαιρέλη) που κόστιζαν στον Άρη, ο οποίος είχε να διαχειριστεί και τον τραυματισμό του Σανόγκο, που βγήκε υποβασταζόμενος.

Σε προσπάθεια για τρίποντο του Γκάλινατ, ο τελευταίος ζήτησε φάουλ αλλά δεν δόθηκε τίποτα παρά την επαφή που υπήρξε και ακολούθησε το 71-66 με τον ΠΑΟΚ να σκοράρει μόνο με βολές. Στο 73-68 δόθηκε αντιαθλητικό υπέρ του Σλαφτσάκη (έχασε και τις δυο βολές) ενώ στο 73-70 δόθηκε ακόμη ένα εύκολο φάουλ σε βάρος των “κιτρίνων” (75-70). Ο Τολιόπουλος έκανε το 77-74, αλλά με τρίποντο έγινε το 80-74 και σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα νίκης (τελικό το 82-76).

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-22, 54-34, 68-59, 82-76

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Γκίλμορ , Χάρισον 16 (0/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σχίζας, Φρίντρικσον 12 (2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Άλστον 17 (8 ριμπάουντ), Σμιθ 18 (2), Τσιακμάς, Τσαϊρέλης 14, Μαργαρίτης 2, Μπελιάουσκας 3 (1)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σανόγκο 17 (3/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Κατσίβελης 4 (3 ασίστ), Μποχωρίδης 3 (1), Ντε Σόουζα 1, Γκάλινατ 19 (2), Σλαφτσάκης 8 (5 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 15 (2), Καρ 2, Φίλλιος, Χάρελ 7 (9 ριμπάουντ), Μπάνκστον