Τρίποντη καταιγίδα και διψήφια διαφορά για τον Άρη στο ημίχρονο

Ο Άρης με τέσσερα τρίποντα και δυνατή άμυνα πήρε σημαντικό προβάδισμα στην ανάπαυλα

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου οι ομάδες ξεκίνησαν άστοχες. Η Τσεντεβίτα σκόραρε μόνο δύο βολές, ενώ ο Άρης έσπασε το ρόδι με τρίποντο του Ντε Τζούλιους στο 13′ για το 27-25.

Η ομάδα της Σλοβενίας σκόραρε για πρώτη φορά εντός πεδιάς στο 15′ με λέι απ του Μπλάζιτς αλλά έξι σερί πόντοι του Νόλεϊ και ένα τρίποντο του Χοτζ έστειλαν για πρώτη φορά τη διαφορά στο +9 (38-29).

Οι κίτρινοι προηγήθηκαν και με διψήφια διαφορά (41-31) στο 17′ με νέο εύστοχο σουτ του Τολιόπουλου από τη περιφέρεια. Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου ο Χοτζ έκανε το 48-37 με το δεύτερο τρίποντό του στη βραδιά. Αυτό το σκορ έμελλε να είναι και το τελικό του ημιχρόνου.