Βασικά Θέματα

Τραυματική η τρίτη περίοδος στη Βενετία

Παρά το καλό ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης έχασε ολοκληρωτικά τη συνοχή του και βρέθηκε κατά πολύ πίσω στο σκόρ (69-57)

Ο Άρης δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το momentum που δημιούργησε στο πρώτο λεπτό με ένα σερί 5-0, καθώς έπειτα από ένα time out των Βενετσιάνων δέχτηκε ένα ακόμη μεγαλύτερο σερί 12-0 και βρέθηκε κατά πολύ πίσω στο σκόρ. Η αστοχία στις βολές, τα προβλήματα στα φάουλ ( τα οποία αποκορυφώθηκαν με την αποβλή του Χατζηδάκη) και η αμυντική αδράνεια ήταν αρκετά για να βάλουν τους Ιταλούς στο τιμόνι του αγώνα με διψήφιο προβάδισμα. Όσο για το πρόβλημα στα φάουλ, ορισμένες από τις διαιτητικές αποφάσεις θα μπορούσαν να θεωρηθούν επιεικώς αμφιλεγόμενες.