Μπάσκετ

Δεν μπόρεσε να ακολουθήσει την Γκραν Κανάρια

Ο Άρης ηττήθηκε από την Γκραν Κανάρια με 93-65

Δεν μπόρεσε να βάλει “φρένο” στην Γκραν Κανάρια, που έφτασε στο 10/10. Ο Άρης έχασε στην Ισπανία με 93-65, με το ματς ουσιαστικά να έχει κριθεί στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +22 (72-50) στο 30′.

Στο ξεκίνημα του αγώνα το σκορ ήταν 8-6 υπέρ της Γκραν Κανάρια ενώ ο Τολιόπουλος έκανε το 9-11. Ο Σλότερ είχε 3/3 τρίποντα και διαμόρφωσε το 14-13 ενώ γρήγορα οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +6 (19-13) και ο Καστρίτης ζήτησε τάιμ άουτ.

Στο 6′ ο Μπάνκστον χρεώθηκε με το τρίτο του προσωπικό φάουλ και αυτό ήταν μεγάλο πρόβλημα. Η διαφορά “πήγε” στους 12 πόντους (25-13), η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έκανε αρκετά λάθη (έφτασε τα πέντε στο 9′) και το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε 29-17, με τρίποντο στην λήξη (οι Ισπανοί, ήδη, είχαν 6 τρίποντα).

Ο Τολιόπουλος είχε φτάσει τους 11 πόντους (33-23) ενώ με άλλους δυο πόντους του Έλληνα παίκτη, έγινε το 33-25. Η διαφορά κυμαινόταν στους 10 πόντους (37-27) και ο Γκάλινατ πέτυχε τους πρώτους του πόντους στο ματς (39-30 με τρίποντο). Η Γκραν Κανάρια έπαιζε με γρήγορο ρυθμό (44-32), ο Τολιόπουλος ήταν ασταμάτητος (44-35, με 16 πόντους του Έλληνα παίκτη) και το ημίχρονο τελείωσε με 49-38, με τον Ντε Σόουζα (8 πόντους) να έχει αποχωρήσει κουτσαίνοντας στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Στις αρχές της τρίτης περιόδου η Γκραν Κανάρια ξέφυγε με 57-41, στο 58-43 ο Μπάνκστον έκανε το τέταρτό του φάουλ ενώ μετά το κάρφωμά του (60-45) αποβλήθηκε με πέμπτο φάουλ. Η διαφορά ανέβηκε (65-45), ο Περσίδης μείωσε σε 65-48 και ο Άρης έπαιζε με ελληνική πεντάδα (Τολιόπουλος, Φίλλιος, Κατσίβελης, Σλαφτσάκης και Περσίδης). Στο 30′ το σκορ ήταν 72-50. Ο αγώνας ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα στην τελευταία περίοδο και ο Άρης έχασε με 93-65.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-17, 49-38, 72-50, 93-65

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Λάκοβιτς): Κλάγιτς 6 , Σλότερ 11 (3) , Μπάσας 4 (1/2 τρίποντα, 4 ασίστ) , Αλμπισί 5 (1/2 τρίποντα, 7 ασίστ, 3 λάθη), Πρκάτσιν 13 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα) , Μπρουσίνο 6 (1/8 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα) , Σάλβο 11 (2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) , Πέλος 7 (1), Λάντεσπεργκ 10 , Λόπεζ 2 (3 κλεψίματα) , Λάμερς 11 (4 ριμπάουντ, 3 λάθη)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης , Τολιόπουλος 18 (3/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/6 βολές), Καρ 6 , Κατσίβελης 2 , Μπλούμπεργκς 7 (1) , Φίλλιος 3 (1/1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη) , Περσίδης 5 (1), Ντε Σόουζα 10 (5 ριμπάουντ) , Χάρελ 2 (4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Καλόγηρος 2, Μπάνκστον 2, Γκάλινατ 8 (2/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 4 λάθη)