Νίκη για τον Άρη και τώρα… περιμένει τον αντίπαλό του (3-1)

Ο Άρης επικράτησε επί του Εθνικού Άχνας με 3-1.

Την πρώτη του νίκη στο «Κλεάνθης Βικελίδης» για φέτος πήρε ο Άρης απέναντι στην κυπριακή ομάδα.

Αρνητικό γεγονός του φιλικού ήταν ο τραυματισμός του Γιακούμπ Μπράμπετς στο πρώτο τέταρτο του αγώνα με την πρώτη εκτίμηση να κάνει λόγο για κάκωση ενώ αύριο θα πραγματοποιηθεί η μαγνητική του.

Τρία γκολ σκόραρε το Άρης, τα πρώτα δύο στο πρώτο ημίχρονο και το δεύτερο άμεσα με την έναρξη του δευτέρου 45λέπτου.

Το σκορ άνοιξε ο Λούκας Ρουπ στο 14ο λεπτό του αγώνα, με τον Αντρέ Γκρέι να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας στις καθυστερήσεις το πρώτου ημιχρόνου. Στο 51ο λεπτό του αγώνα ο Νταρίντα με μαγικό σουτ έκανε το 3-0 ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Εθνικός Άχνας μείωσε και διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν αρκετές ευκαιρίες και ήταν απειλητικοί, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ο Τόλης Τερζής έκανε αρκετές δοκιμές στο παιχνίδι.

Το ανεπίσημο ντεμπούτο τους έκαναν ο Ντέιβιντ Μόμπεργκ Κάρλσον ο οποίος έδειξε την ποιότητά του σε αρκετές ατομικές ενέργειες ενώ και ο Ζαν Ζουλ άφησε θετικό στίγμα στην πρώτη του εμφάνιση με τα «κιτρινόμαυρα».

Χουτεσιώτης και Φαμπιάνο ήταν οι μοναδικοί που αγωνίστηκαν καθόλη τη διάρκεια του αγώνα.