Κοριτσάρες οι «κόρες του θεού» πήραν την πρόκριση και φουλάρουν για την άνοδο

Η ομάδα Μπάσκετ Γυναικών του Άρη επικράτησε άνετα επί της Πτολεμαΐδας και «φουλάρει» για την άνοδο!

Η ενημέρωση του Α.Σ. Άρης για το παιχνίδι:

Η ομάδα Μπάσκετ Γυναικών του ΑΡΗ επικράτησε με 65-39 του Απόλλωνα Πτολεμαΐδας, κάνοντας το 3-0 στη σειρά (ήδη προηγούταν 2-0 από την κανονική περίοδο) και προκρίθηκε στην επόμενη φάση των play-offs όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή των θέσεων 2-3 του Δ’ Ομίλου.

Το πρώτο δεκάλεπτο «βρήκε» τις δυο ομάδες κοντά στο σκορ και να τις χωρίζει μόνο ένα…καλάθι, με τον ΑΡΗ να προηγείται 20-18. Στη δεύτερη περίοδο όμως οι «κιτρινόμαυρες» με μοχλό την επίθεση ξεκαθάρισαν την υπόθεση νίκη, αυξάνοντας τη διαφορά στο +16 (42-26).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΑΡΗΣ με εξαιρετική ανασταλτική λειτουργία δέχτηκε μόνο 8 πόντους και αύξησε τη διαφορά στους είκοσι (54-34) και κατ’ επέκταση επικράτησε εμφατικά του Απόλλωνα Πτολεμαΐδας με 65-39 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση.

Πρώτη σκόρερ για την ομάδα μας, η Νάστου με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 42-26, 54-34, 65-39.

ΑΡΗΣ (Λέκος): Εφραιμίδου, Κυρπιζλίδου, Τζημορώτα 4, Τσιαρσιώτη, Τσαμπούρη 3(1), Κουμαντσιώτου 8, Παπαϊωάννου 4, Δροσούνη 3, Νάστου 19(5), Μιχαηλίδου 10(1), Ιγγλέζου 14(4).

Γ.Α.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑΣ (Παπαδημητρίου): Σπυριάδου, Κοτζαίτση 10, Δίπλαρη, Κούκη, Πισιάνη 1, Μεντεσίδου 8, Μάντσου 1, Βλαδίκα, Σπυριάδου, Γκανάτσιου 19(1), Γεωργοπούλου.