Δε μπόρεσε ο Άρης στη Κρήτη, ήττα και αποκλεισμός από τον Ολυμπιακό

Oι “κίτρινοι” αποχαιρέτησαν το θεσμό του Κυπέλλου μετά την ήττα από τους “ερυθρόλευκους” με 82-51

Ήταν γνωστό πως το έργο του Άρη απέναντι στον Ολυμπιακό ήταν… βουνό, αφού η ομάδα του Μπαρτζώκα έχει μεγάλη αγωνιστική ποιότητα. Οι “κίτρινοι” δεν μπήκαν καλά στο ματς, το πρώτο δεκάλεπτο ήταν κακό (22-4) και στην συνέχεια η ομάδα του Καστρίτη ήταν αναγκασμένη να “κυνηγάει” στο σκορ. Το παιχνίδι έληξε με 82-51 υπέρ του Ολυμπιακό και ο Άρης ολοκλήρωσε την παρουσία του στο θεσμό του Κυπέλλου.

Ο Άρης ισοφάρισε σε 4-4 μετά το αρχικό 4-0 του Ολυμπιακού ενώ ακολούθησε το 13-4 υπέρ της ομάδας του Μπαρτζώκα. Οι “κίτρινοι” ήταν νευρικοί, δεν έβρισκαν επιθετικές λύσεις, έκαναν λάθη και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 17 πόντους (21-4). Η Τσαρούχα χρέωσε με αντιαθλητικό τον Μήτρου-Λονγκ και η πρώτη περίοδος έληξε 22-4.

Ο Νότε ευστόχησε για τρεις (24-7), στο 24-9 ο Χρηστίδης είχε δύο φάουλ ενώ το σερί για τον Άρη “ανέβηκε” στο 0-7 (24-11). Ο Γκούντγουιν κάρφωσε δύο σερί φορές και μείωσε σε 31-20, το 36-22 έγινε από τον Νότε και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 39-24, με πρώτους σκόρερ τους Νότε (7 πόντοι) και Γκούντγουιν (6 πόντοι).

Χάγκινς και Γκούντγουιν συνεργάστηκαν ωραία (43-28) ενώ στο 23΄ ο Αμερικανός ψηλός του Άρη είχε χρεωθεί με το τρίτο του φάουλ, όσα είχε ο Νετζήπογλου και ο Νότε. Ο τελευταίος έφτασε τα τέσσερα φάουλ πριν το 24′ ενώ η ομάδα του Καστρίτη, αργότερα, μείωσε σε 48-35. Η διαφορά “άνοιξε” (59-37) και στο 30′ ο Άρης ήταν πίσω με 60-37, καθώς “κόλλησε” επιθετικά. Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, στο 33′ το σκορ ήταν 67-44 και ο Φίλλιος διαμόρφωσε το 72-49. Το παιχνίδι τελείωσε με 82-51.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-4, 39-24, 60-37, 82-51

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κάναν 2, Λούντζης 1, Λαρεντζάκης 11 (3/4 τρίποντα), Πάπας 3 91), Φαλ 9 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σλούκας 3 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βεζένκοβ 15 (3/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 9 (1), Πίτερς 3 (1), Μπλακ 14 (6/7 δίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 6.

Άρης (Καστρίτης): Χόρκλερ 4, Γκούντγουιν 11 (7 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 9 (1), Τολιόπουλος, Σχίζας 2, Φίλλιος 5 (1), Νότε 9 (1), Σιδέρης, Νετζήπογλου 2, Χαβαλές, Χρηστίδης, Χάγκινς 9 (1).