60 χρόνια Α’Εθνική: Τι έγινε σαν σήμερα (11/10)

Η Super League παρουσιάζει τα γεγονόταν που έγιναν σαν σήμερα (11/10) καθώς φέτος συμπληρώνονται 60 χρόνια από την ίδρυση της Α’Εθνικής.

Δείτε αναλυτικά:

60 χρόνια Α’ Εθνική: Σαν σήμερα 11 Οκτωβρίου

1964
Ο Απόλλων υποδέχεται την ΑΕΚ στο «Γεώργιος Καμάρας» και το 0-0 στο πρώτο ημίχρονο δεν προμηνύει τη συνέχεια. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ επικρατεί με 7-1 (56’ πέναλτι Παπάζογλου – 50’ κεφαλιά, 75’ σουτ Πομώνης, 62’ κεφαλιά, 71’ σουτ, 89’ σουτ Νεστορίδης, 81’ σουτ, 87’ σουτ Κιουτσουκαντωνιάδης)

1970
Ο Απόλλων έχει ξεκινήσει με δύο νίκες το πρωτάθλημα, αλλά στο Ηράκλειο δεν καταφέρνει να κερδίσει, μένοντας στο 2-2 αφού ισοφαρίζεται δύο φορές από τον ΟΦΗ (45’ Βουζουνεράκης, 72’ Παπαδόπουλος – 40’ Παπαγεωργίου, 71’ Κυριακού) σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι.

1999
Σε ηλικία 73 ετών φεύγει από τη ζωή ένας από τους πιο δραστήριους παράγοντες του ποδοσφαίρου, ο Γιώργος Δέδες. Ο Δέδες διατέλεσε πρόεδρος της ΕΠΑΕ από το 1981 ως το 1983 και από το 1989 ως  το 1997. Η δεύτερη θητεία του χαρακτηρίστηκε από την αλματώδη αύξηση των εσόδων από τις συμφωνίες, αρχικά με τα ιδιωτικά κανάλια και στην συνέχεια τη συνδρομητική τηλεόραση.

2013
Μετά από 16 χρόνια ο Μπάμπης Τεννές επιστρέφει στον πάγκο του Απόλλωνα! Η δεύτερη θητεία του κρατάει ακριβώς ένα μήνα, αφού σε τέσσερις αγώνες δεν έκανε νίκη και αποχώρησε στις 11 Νοεμβρίου.