Φιλικές ήττες με αμυντικά προβλήματα και λάθη για Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ

Την ήττα με ανατροπή και στις δύο περιπτώσεις γνώρισαν ο Ολυμπιακός και ο ΠΑΟΚ κόντρα σε Σάλτσμπουργκ και Χρόνινχεν αντίστοιχα

Οι ερυθρόλευκοι πήραν κεφάλι στο σκόρ με γκολ του Ελ Αραμπί στο 14′ λεπτό του αγώνα όμως τα φανερά προβλήματα που αντιμετώπισαν στην αμυντική λειτουργία τους οδήγησαν στο να δεχτούν τρία γκολ από την πρωταθλήτρια Αυστρίας, Σάλτσμπουργκ και να γνωρίσουν τελικά την ήττα με 3-1 στο τελευταίο φιλικό προετοιμασίας που έδιναν κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας τους.

Απο την άλλη πλευρά ο ΠΑΟΚ άφησε ανάμεικτες εντυπώσεις  στο δεύτερο φιλικό του επί ολλανδικού εδάφους. Ο νεαρός Κωνσταντέλιας άνοιξε το σκορ με προβολή στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, από εκεί και πέρα όμως οι αμυντικές δυσλειτουργίες φανερώθηκαν και ήρθε η ήττα με  2-1  από την ολλανδική Χρόνινχεν.