Φάιναλ φορ: Το πάλεψε, αλλά λύγισε ο Άρης στην πρεμιέρα

Tην ήττα γνώρισε η ομάδα Μπάσκετ Παίδων του ΑΡΗ από τον Π.Α.Ο.Κ. στο κλειστό της Μίκρας με 73-60, στην πρεμιέρα του φάιναλ φορ της ΕΚΑΣΘ.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Άρης βρέθηκε να χάνει με 13 πόντους, πέρασε με 7 στην τρίτη, αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 3-8, όμως ένα σερί 10-0 του Π.Α.Ο.Κ. έφερε το 13-8 της πρώτης περιόδου. Στα μισά της δεύτερης περιόδου, οι «κιτρινόμαυροι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 25-12, όμως με αντεπίθεση διαρκείας μείωσαν τη διαφορά στους πέντε πόντους στο ημίχρονο (29-24).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης ξεκίνησε όπως τελείωσε το δεύτερο και προηγήθηκε με 35-42, πριν το 41-44 του 30′. Ο αντίπαλος προηγήθηκε με δύο συνεχόμενα τρίποντα με 54-48. Οι «κιτρινόμαυροι» δεν κατάφεραν να βρουν λύσεις στην επίθεση και με την ευστοχία του αντιπάλου από τη γραμμή του τριπόντου, γνώρισαν την ήττα με 73-60.

Τα δεκάλεπτα: 13-8, 29-27, 41-44, 73-60.

Διαιτητές: Δέλλας-Αναστασιάδης-Κλεπουσνιώτου

Π.Α.Ο.Κ. (Τζώρας-Σταυρόπουλος): Δονάκης 3(1), Κωνσταντινίδης 13(3), Παπαϊωάννου, Φελάνης 21(6), Καλλιοντζής 20, Δημητριάδης 10(1), Κοντέλης, Μουτίδης 6.

ΑΡΗΣ (Μήτσικας-Σερβιτάς): Δαλκίτσης 8, Κρυσταλίδης, Καζαμίας, Σκουλαριώτης 9(1), Λαμπρόπουλος 26(3), Κόγιος 3, Βλάχος, Γεροκώστας 14(1).