Βασικά ΘέματαΜπάσκετ

Το πρόβλημα στην τέταρτη περίοδο…

Ο Άρης σε τρία από τα τέσσερα παιχνίδια του δεν έχει καταφέρει να παρουσιάσει το πρόσωπο που θα ήθελε στην τελευταία περίοδο των αγώνων στο Eurocup.

Στο ξεκίνημα της σεζόν οι κιτρινόμαυροι δεν έχουν παίξει το μπάσκετ που θα ήθελαν και βρίσκονται στο 1-3 μέχρι στιγμής στο Eurocup. Ένα από τα προβλήματα που αντιμετωπίζει η ομάδα είναι και η εικόνα της στην τέταρτη περίοδο.

Στα τέσσερα έως τώρα παιχνίδια στην Ευρώπη ο Άρης έχει μόλις 0,94 πόντους ανά κατοχή στην τέταρτη περίοδο, ενώ δέχεται 1,28 πόντους ανά κατοχή.

Ακόμη η ομάδα σκοράρει 6 λιγότερους πόντους από τον εκάστοτε αντίπαλο της στην τέταρτη περίοδο, δεχόμενη 24(!) ανά παιχνίδι. Όλα αυτά με τους αντιπάλους του Άρη να σουτάρουν με 64,1% στα δίποντα και 44,4% στα τρίποντα στο τελευταίο δεκάλεπτο των αγώνων…