Μπάσκετ

Τον πλήγωσε η κούραση και το ποσοστό στα τρίποντα

Ο Άρης ηττήθηκε από την Μπουργκ με 72-65

Δεν τα κατάφερε στη Γαλλία ο Άρης. Προσπάθησε πολύ, γύρισε το ματς από το -19 και πέρασε μπροστά στο γ’ δεκάλεπτο αλλά είχε να αντιμετωπίσει την κούραση αλλά και τα πολλά άστοχα τρίποντα (5/25). Έτσι, έχασε από την Μπουργκ με 72-65, σε ένα ματς που υπήρχαν και λανθασμένα σφυρίγματα σε κρίσιμα σημεία.

Ο Άρης δεν άρχισε καλά το παιχνίδι… Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 7-0, με τους “κίτρινους” να έχουν τέσσερα λάθη και τους Μποχωρίδη, Γκάλινατ να έχουν χρεωθεί με δυο φάουλ. Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο (11-0) και το πρώτο καλάθι για τους “κίτρινους” πέτυχε ο Μπάνκστον λίγο μετά το 5′. Οι Γάλλοι πήγαν στο +19 (23-4) στο 8′ και το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με 25-8.

Με τέσσερις σερί πόντους του Χάρελ έγινε το 25-12, με τον συγκεκριμένο παίκτη να κάνει πολύ καλή δουλειά στις αρχές της β’ περιόδου και τον Άρη να μειώνει σε 27-18. Ο Καρ έκανε το 30-21 με τρίποντο, ο Μπάνκστον που ήταν ο κορυφαίος (11 πόντους) των “κιτρίνων”, κάρφωσε (34-27) ενώ ο Γκάλινατ διαμόρφωσε το 34-29. Στο πρώτο 20λεπτο το σκορ ήταν 37-34, με τρίποντο του Τολιόπουλου στην λήξη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (37-39) με τρίποντο του Τολιόπουλου, ο Σόουζα κάρφωσε (40-41) αλλά στην συνέχεια η Μπουργκ ξέφυγε με 51-43. Ο Μπάνκστον διαμόρφωσε το 51-45 και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 53-49.

Στην τέταρτη περίοδο έγινε το 60-51, ο Χάρελ μείωσε σε 60-54 αλλά μετά από διαιτητικές ανορθογραφίες (χρεώθηκε λανθασμένα με φάουλ ο Χάρελ και μετά δεν δόθηκε πεντακάθαρο φάουλ στον Τολιόπουλο) οι Γάλλοι ξέφυγαν με 11 πόντους (65-54) στο 36′. Ο Χάρελ (14 πόντοι) έκανε το 67-60, ο Γκάλινατ κέρδισε δυο βολές (67-62) σε μια φάση που έπρεπε να δοθεί αντιαθλητικό αλλά με ένα τρίποντο-μαχαιριά γράφτηκε το 70-62 λίγο πριν το 39′. Το 72-65 ήταν το τελικό σκορ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-8, 37-34, 53-49, 72-65

ΜΠΟΥΡΓΚ (Φαθού): Λούις 7 (8 ριμπάουντ), Μπράουν 10 (2/6 τρίποντα), Σάλας 9 (3 ριμπάουντ), Χανίφι, Κούρμπι 2, Ρισασέ 16 (2/3 τρίποντα), Μόργκαν 12 (5 ασίστ, 5κλεψίματα), Ρόουλαντ, Ομενάκα, Μάικ 14 (5 ριμπάουντ), Κόκιλα 2, Ζουλιέν

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σανόγκο 6 (5 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 15 (3/7 τρίποντα), Καρ 5, Κατσίβελης 2, Φίλλιος, Μποχωρίδης, Περσίδης, Ντε Σόουζα 4, Χάρελ 14 (8 ριμπάουντ), Καλόγηρος, Μπάνκστον 15 (8 ριμπάουντ), Γκάλινατ 4