Τζούστον, το “κλειδί”

Υπερπολύτιμος ο Αμερικανός του Άρη

Ουσιαστικός και καθοριστικός… Ο λόγος για τον Σακούρ Τζούστον, ο οποίος -στο ματς με τον Ιωνικό- αποτέλεσε τον δεύτερο πολυτιμότερο παίκτη του Άρη, βάσει ranking. Είχε 16 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης, φροντίζοντας να είναι αποτελεσματικός στις προσπάθειες των δύο πόντων (5/7) και να συμβάλλει σημαντικά στα τελευταία λεπτά του κυριακάτικου αγώνα.

Πέτυχε σημαντικά καλάθια ενώ ήταν αυτός που με -έξυπνη- μακρινή πάσα βρήκε τον Ολιβιέ Χάνλαν ο οποίος με λέι απ ισοφάρισε σε 75-75. Παράλληλα, ο Τζούστον “φλέρταρε” με το νταμπλ-νταμπλ έχοντας 8 ριμπάουντ ενώ από εκεί και πέρα, είχε 2 ασίστ και 1 κόψιμο σε 20 λεπτά συμμετοχής.

Γενικώς, έδειξε αυτό που έχει φανερώσει και σε άλλα ματς. Ότι μπορεί να αποτελέσει έναν παίκτη-κλειδί για τον Άρη. Αυτόν τον ρόλο -αν μη τι άλλο- τον είχε χθες στο -κρίσιμο- τέταρτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού.