Σούπερ εκκίνηση με «διπλό» για το Μαυροβούνιο

Με σπουδαίο «διπλό» στο Ράζγκραντ της Βουλγαρίας ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στα προκριματικά του EURO 2024 το Μαυροβούνιο, επικρατώντας με 1-0 στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του 7ου ομίλου και πήρε με το… καλησπέρα προβάδισμα στη βαθμολογία του ομίλου.

Σε ένα κλασικό βαλκανικό ντέρμπι, με πολλές δυνατές μονομαχίες, οι Μαυροβούνιοι άντεξαν στην πίεση που τους άσκησε η Βουλγαρία στο πρώτο ημίωρο του αγώνα, χάνοντας στη συνέχεια τέσσερις μεγάλες ευκαιρίες για να προηγηθούν πριν το ημίχρονο.

Η Βουλγαρία είχε ξανά τον έλεγχο στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που βρήκαν το γκολ στο 70′ με τον Κρστόβιτς, έπειτα από μεγάλα λάθη της βουλγαρικής άμυνας. Στις καθυστερήσεις οι Βούλγαροι έχασαν τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσουν, όμως το πλασέ του Ντεσπόντοφ, απομακρύνθηκε πάνω στη γραμμή απ’ τον Σάβιτς.