Σα να μη βγήκε στο γήπεδο, βαριά ήττα στην Πυλαία

Κακή η διαιτησία, κακό και (κυρίως) το δεύτερο ημίχρονο για τον Άρη ο οποίος έχασε από τον ΠΑΟΚ με 88-66

Ο Άρης δεν μπόρεσε να αντεπεξέλθει στο ματς με τον ΠΑΟΚ, με την διαιτησία σε πολύ μεγάλο κομμάτι του αγώνα να έχει πολλά λάθη κατά της ομάδας του Καστρίτη. Οι “κίτρινοι” ηττήθηκαν στην Πυλαία με 88-66, σε ένα ματς στο οποίο ο Άρης στο πρώτο ημίχρονο υπήρχε… διαιτητικό σόου εναντίον των “κιτρίνων”. Οι οποίοι βρέθηκαν στο -4 στην τρίτη περίοδο ωστόσο ακολούθησε ένα επιθετικό μπλακ άουτ, με συνέπεια οι γηπεδούχοι να πάρουν ένα +15 με το τέλος της τρίτης περιόδου. Κάπου εκεί όλα τελείωσαν, αφού στο δεύτερο μέρος οι “κίτρινοι” έδειξαν κακό αγωνιστικό πρόσωπο.

O Άρης προηγήθηκε με 2-5 και 4-7 ενώ ο Χόρκλερ διαμόρφωσε το 5-10. Ακολούθησε το κάρφωμα του Νετζήπογλου (5-12) και πριν το 5′ το σκορ έγινε 8-15 (νέο τρίποντο ο Χάγκινς). Ο Νότε απόρησε με φάουλ που χρεώθηκε σε προσπάθεια του Μαργαρίτη για τρίποντο (11-15) ενώ στο 16-17 ο ΠΑΟΚ είχε φτάσει τις 8 εκτελεσμένες βολές (ο Άρης δεν είχε ούτε μία). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 21-21.

Στις αρχές της β΄ περιόδου ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 28-21, με τους διαιτητές να συνεχίζουν τις “ανορθογραφίες” τους και ο Τολιόπουλος μείωσε σε 28-24. Στο 32-26 ο Καστρίτης πήρε τάιμ άουτ, αφότου οι “γκρι” είδαν… επιθετικό φάουλ από πλευράς “κιτρίνων”. Ενα ακόμη δόθηκε σε βάρος του Τολιόπουλου, μετέπειτα, με τους διαιτητές να συνεχίζουν να παίζουν… έδρα. Αποφασίστηκε να δοθεί απλό φάουλ υπέρ του Γκούντγουιν σε σκληρό μαρκάρισμα που δέχτηκε (40-29) ενώ ο Άρης “πήγε” για πρώτη φορά στις βολές στο 17′. Το ημίχρονο τελείωσε με 47-35, με τους “κίτρινους” να έχουν αμυντικό πρόβλημα στην δεύτερη περίοδο αλλά και το “αγκάθι” της διαιτησίας (ο ΠΑΟΚ είχε 16 βολές).

Ο Γκούντγουιν είχε φτάσει τους 13 πόντους (47-37) και ο Τολιόπουλος “έφερε” τον Άρη στο -4 με συνεχόμενα καλάθια του (50-46). Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 15 πόντους (61-46) εκμεταλλευόμενοι την ευστοχία της έξω από τα 6.75. Οι παίκτες του Καστρίτη είχαν “κολλήσει” επιθετικά, ο Καββαδάς ευστόχησε σε δυο βολές (61-48) και στο 30′ ο Άρης έχανε με 65-50. Τα πράγματα είχαν δυσκολέψει τρομερά στην τρίτη περίοδο και έγιναν ακόμη χειρότερα στην τέταρτη (69-50), με συνέπεια ο Άρης να μην μπορέσει να “αντιδράσει” και να χάσει με 88-66.

Δεκάλεπτα: 21-21, 47-35, 65-50, 88-66

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 12 (2/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/7 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ράιλι 5 (1/9 σουτ, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μαργαρίτης 12 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές), Σαλούστρος 3 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Ρένφρο 5 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντάρκο-Κέλι 11 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές), Τσιακμάς 1, Χαντς 16 (2/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πόλι 12 (3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Σλαφτσάκης 2, Χρηστίδης 6 (3/4 δίποντα), Καμπερίδης 3 (1)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 3 (1), Γκούντγουιν 13 (5/8 δίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Νότε 6 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Νετζήπογλου 6, Χάγκινς 12 (3/11 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σανόγκο 8 (3/3 δίποντα, 2/4 βολές, 10 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 10 (1/3 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/2 βολές), Σχίζας 6, Καββαδάς 2, Φίλλιος, Σιδηροηλίας