ΕρασιτέχνηςΠόλο

Πόλο Ανδρών: Νίκη επί του ΝΟ Λάρισας και τρίτη θέση για τον Άρη

Η ομάδα Πόλο Ανδρών του Άρη επικράτησε στα πέναλτι με 12-14 του ΝΟ Λάρισας και τερμάτισε στη τρίτη θέση του πρωταθλήματος της Α2 Ανδρών.

Ο Άρης ξεκίνησε δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε με 0-3, ωστόσο ο ΝΟ Λάρισας ισοφάρισε σε 3-3 και πέρασε και μπροστά με 4-3. Στη συνέχεια το παιχνίδι ήταν κλειστό με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και ο ΝΟ Λάρισας να ολοκληρώνει τη δεύτερη περίοδο με ένα τέρμα μπροστά (5-4).

Χωρίς να αλλάξει κάτι στην τρίτη περίοδο, οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες με 6-6, 7-7. Ο Άρης έχασε τη συγκέντρωσή του και ο ΝΟ Λάρισας κατάφερε να προηγηθεί εκ νέου με 9-7. Οι «κιτρινόμαυροι» λίγο πριν τη λήξη μείωσαν στο τέρμα με τον Σολογάνη, ενώ ισοφάρισαν με τον Καλαμποκά σε 9-9.

Ο αγώνας βρήκε τις ομάδες ισόπαλες και τα πέναλτι θα έκριναν την τρίτη θέση. Εκεί ο Άρης με «ήρωα» τον τερματοφύλακά του, κατάφερε να επικρατήσει με 12-14 και να ολοκληρώσει με νίκη τη φετινή χρονιά.

Οκτάλεπτα: 1-3, 4-1, 3-3, 1-2, 3-5 (πέναλτι)

Σκόρερς: Καλαμπόκας 2, Μπάσελ 2, Σιώπκας 2, Σολογάνης 1, Αλιαπούλιος 1, Γιόγκας 1